Protest ispred gradilišta vrtića, tijelima čuvaju čemprese

Cempresi

Građani Bara jesu za izgradnju vrtića, ali nisu da se sasječe na desetine čempresa i srednjoškolci dvije vaspitno – obrazovne ustanove ostanu bez školskog dvorišta.

Sa današnjeg protesta ispred Gimnazije Niko Rolović, Barani su uputili apel nadležnim da organizuju novu javnu raspravu, odrede drugu urbanističku parcelu za vrtić. Nakon mirnog protesta u jutarnjim satima kada se potpisivala peticija, oko 15 sati radnici su krenuli da sjeku stabla, ali su građani ušli u krug budućeg gradilišta i stali uz čemprese

Piše: Biljana Dabić

Koliko su se odgovorno odbornici Skupštine opštine Bar u pretprošlom skupštinskom sazivu bavili svojim poslom potvrđuju dešavanja oko izgradnje budućeg vrtića. Usvojili su odluku koja podrazumjeva da se sasjeku stabla zasađena prije 80 godina,   srednoškolci ostave bez dvorišta... Ostaje nada da će preovladati razum i neće biti po onoj narodnoj “Što se grbo rodi, ni vrijeme ne ispravi".

Inicijativa građana je pokrenuta da se realizacija projekta zaustavi i nađe kompromis

Ispred organizatora, Grupe građana, Rialda Kurgaš nekadašnji učenik Gimnazije “Niko Rolović“, student završne godine studija na Medicinskom fakultetu kaže da su pokrenuli peticiju sa ciljem da se radovi obustave i da se pokrene nova javna rasprava.

-Nikada do postavljanja kamena temeljca javnost nije obavještena da će vrtić biti na ovoj lokaciji gdje treba da se posjeku višedecenijska zimzelena stable. Tražimo novu javnu raspravu na kojoj mogu doći građani, da postave pitanja, daju sugestije i postignemo dogovor šta uraditi da ovo mjesto postane ljepše i bolje, a ne da sjeku čemprese, kazala je Kurgaš dodajući da su došli do podatka da su čempresi zasađeni za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, i da su bili jedna od agrotehničkih mjera sa namjenom da štite od sjevernog vjetra.

-Kakvu poruku šaljemo ako dozvolimo da se stabla posjeku, a amfiteatar sruši. Naglašavam, pogrešan utisak se stekao poslednjih dana da je ovo skup gimnazijalaca, srednjoškolaca. To nije tačno. Gimnazijalci su dio ovog skupa, ovdje su nekadašnji gimnazijalci, profesori, intelektualci Bara…. Ističemo, mi se ne bunimo protiv izgradnje vrtića, mi se bunimo protiv izgradnje vrtića na ovoj lokaciji jer vrtić na ovom mjestu nije bezbjedan. Vrtić treba da bude na mirnom mjestu gdje djeca mogu da spavaju. Projekat nije osmišljen za djecu, niti je adekvatan po više osnova, a sa druge strane srednjoškolci ostaju bez dvorišta. Gdje srednjoškolce upućujete … u kafiće, kladionice... Dakle nije ovo briga za naše uspomene i naše emocije, ovo je briga za i naše najmlađe građane, kazala je Kurgaš dodajući da kad peticiju potiše 3% građana od broja Barana koji imaju pravo glasa istu će predati nadležnim služabama u opštini i ministarstvu sa ciljem da se održi nova javna rasprava i iznalađe rješena za drugu lokaciju budućeg vrtića.

Organizatori protesta naglašavaju da će do tada stalno dio njih biti na ovoj lokaciji kako bi pokušali spriječiti sječu stabala. U subotu ujutro radnici su bili na gradilištu sa namjerom da počnu sa sječom stabala koja je za sada odložena.

Učenica Gimnazije “Niko Rolović” Anđela Labović kaže da ih u školi uče demokratiji i empatiji, a ova situacija potvrđuje da niko ne želi da čuje glas maturanata. Dodaje da ne žele da budu izmanipulisani jer dvorište je prostor potreban za srednjoškolce.

Maturantkinja Gimnazije Marija Leković kaže da su preko vikenda uočili da je ograđen prostor njihovog dvorišta, nekoliko dana ranije saznali da će tu da bude vrtić. Nezadovolji gimnazijalci su se organizovali preko FB stranice.

- Želimo da kažemo da mi nismo protiv izgranje vrtića, drugih ustanova, problem je što se nama oduzima dvorište, prostor srednjoškolaca, kaže Leković.

Prosvjetni radnik, nekadašnji učenik Gimnazije, čija je majka višedecenijski profesor u Gimnaziji

Prof. Vesna Pavićević okupljenim građanima se obratila se u ime profesora Gimnazije “Niko Rolović” ističući da su došli da podže Gimnazijalce koji su pokazali visoku građansku svijest, i danima čine sve što mogu kako bi odrasle „dozvali pameti“

"Ponosni smo što naša djeca imaju razvijeno kritičko mišljenje i što ovoga časa kada je prilika da pokažu da znaju razmišljati kritički to manifestuju na djelu. Naravno da su emocionalni razlozi veoma bitni, međutim, postoje oni racionalni koji su tako utemeljeni u razumu da su prosto nepomjerljivi. Smatramo da trebamo odvojiti sve ovo što se dešava povodom naoma ministarstva prosvjete i bilo kakve političke inicijative. Ovo je jedan nadstranački skup i da razvojimo i to da niko nema ništa protiv gradnje vrtića, nasuprot, srećni smo i zadovojni što država brine o tome kako će se najmlađa polulacija obrazovati i vaspitavati. Međutim, problem je u tome- da li je moguće da danas u 21.vijeku siječemo drveće da bismo sadili, rušimo da bismo gradili, pravno činimo dobro za djecu na štetu djece, kultivišemo već kultivisani prostor, stavljamo u funkciju prostor koji već decenijama funkconiše. Prosto je nevjerovatno", istiće profesorka Pavićević dodajući “ Ovo je školsko dvorište i zajednički prostor svih građana. To je gradsko čvorište”.

-Kako je moguće da je sva papirologija završena, preko noći, inkognito, ograda je osvanula tajno u vrijeme, u vrijeme kad su neradni dani. Da li je neko svjestan da nešto čini protiv zakona pa to čini inkognito i da bi onemogućio bilo kakvu reakciju ljudi, kaže prof. Pavićević dodajući da apsolutno profesori u Gimnaziji, građani nisu znali za javnu raspravu na kojoj je bilo riječi o lokaciji za vrtić.

Prof. Pavićević ističe da je sve odrađeno netransprantno i građani dovedeni su pred svršen čin.

Miloš Pantović ističe da je došao kao slobodni građanin   da podrži Barane koji su protiv izgradnje vrtića na ovoj lokaciji.

-Svakao da Bar ima potrebu za još jednim vrtićem, ali grad ima prostora da se širi. Na ovoj lokaciji, mišljenja sam, nije mjesto za vrtić. Ovdje je preko 60 borova zasađenih prije Drugog svjetskog rata, zatim amfiteatar i krugovi, kaže Pantović očekujući da će nadležni pokazati dobru volju i naći kompromisno rješenje koje bi zadovoljilo sve i bilo dobro za našu djecu. Pantović dodaje da on nije znao, niti neko iz njegovog okruženja da će se sjeći četinari da bi se gradio vrtić.

Baranka Tanja Sekulić, književnica, kaže da je završila sve škole u Baru.

-Svako stablo ima svoju priču, ima svoje srce. Nećemo vam dozvoliti jedno da porušite, kaže Sekulić pozivajući Barane i Baranke da pomognu I zagrle svako drvo.

-Pa neka sijeku i nas sa ovim drvećem. Ovdje nisu u pitanju samo uspomene, brišu nam sjećanja.Jutros su rekli da poruše devet stabala, to je odloženo. Gdje je divni, mladi, obrazovani predsednik opštine, gdje su ljudi koji su donosili ovu odluku, mediji nas o tome nisu obavjestili. Ovo je jutros ograđeno, perfidno, u subotu u 7h su doveli radnike da sijeku stable. Spasite nam djecu, spasite drveće. Cijeli svijet se bori za spašavanje Planete. Hoćemo li protiv svijeta, pita Sekulić.

Profesor u penziji Slobodan Vuković je mišljenja da Ulica Mila Boškovića u dužini od nekoliko stotina metara nema kapacitete za dvije srednje škole, muzičku školu i osnovnu, uz postojeće stambene zgrade.

-Ako bi se tu sagradio vrtić za 400 mališana, pa to će biti svakodnevni saobraćajni kolaps. A uz sve to ne daj Bože da i pomislimo na neku katastrofu tipa zemljotresa, kakva bi tu panika i haos zavladali, zaključio je prof.Vuković naglašavajući da za vrtić ima mnogo prostora. On predlaže da se na postojećem vrtiću u Makedonskom podigne još jedan sprat i Bar će dobiti savremenu predškolsku ustanovu sa svim uslovima 

{galerija}info/2018/10/protest{/galerija}

 

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

Logo MPF

tobar