Pročitajte pažljivo saopštenje Uprave policije.
I pored pojačanog prisustva saobraćajne policije na putnim pravcima, preventivnih aktivnosti, akcija, pojačanih kontrola učesnika u saobraćaju i brojnih apela, na putevima u Crnoj Gori se u prethodna dva dana dogodio veći broj saobraćajnih nezgoda, u kojima su život izgubile nažalost, čak četiri osobe.
Uprava policije skreće pažnju, da u bilo kojoj drugoj državi na svijetu pa ni u Crnoj Gori, ne postoji objektivna ni realna mogućnost, da na svakoj kritičnoj ili manje opasnoj dionici puta bude prisutan policijski službenik, kako bi vozači, zbog straha od eventualne kazne, usporili vožnju i prilagodili svoje ponašanje u saobraćaju.
Posebno zabrinjava veliki broj vozača koji su kontrolisani i zatečeni da upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola. Zbog toga, još jednom apelujemo na sve vozače, da vozilom upravljaju samo na način koji je bezbjedan po njih, njihove saputnike i ostale učesnike u saobraćaju.
Posebno apelujemo na roditelje, da kategoriji mladih vozača (vozači do 24 godine), skrenu pažnju na poštovanje saobraćajnih propisa i bezbjedno i sigurno upravljanje vozilom.
Policijski službenici će i u narednom periodu u okviru realnih mogućnosti, nastojati da svojim aktivnostima, doprinesu smanjenju broja saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama, ali još jednom apelujemo na sve vozače, da svojim odgovornim ponašanjem i sami doprinesu svojoj i ukupnoj bezbjednosti u saobraćaju i smanjenju broja nezgoda sa najtežim posljedicama, saopštio je Tim za odnose s javnošću
CRNI REKORD LJUDSKIH GUBITAKA U SAOBRAĆAJNIM NEZGODAMA
Na crnogorskim putevima je tokom 2023. godine život direktno izgubilo 77 osoba, čime je postavljen crni rekord u odnosu na prethodne godine. Takođe, za 11 mjeseci 2023. godine (zaključno sa 30. novembrom 2023. godine) dogodile su se i 6.052 saobraćajne nezgode u kojima su teško povrijeđene 534 osobe, a lakše je povređeno 2.345 osoba.
Podsjećanja radi, na našim putevima u proteklih osam godina poginulo je 476 lica, pri čemu 77 u 2023. godini, 73 u 2022. godini, 55 u 2021. godini, 48 u 2020. godini, 47 u 2019. godini, 48 u 2018. godini, 63 u 2017. godini, i 65 u 2016. godini.
Pokazuje se da ovaj problem zahtijeva širu akciju, jer i pored pojačanog prisustva saobraćajne policije na putnim pravcima, preventivnih aktivnosti, pojačanih kontrola učesnika u saobraćaju, kao i brojnih apela, bilježe se opominjući podaci u stalnom rastu ljudskih gubitaka na putevima.
Uprava policije ukazuje na značaj sinergije svih sektora – bezbjednosnog, saobraćajnog, zdravstvenog, obrazovnog, nevladinog i medijskog – kako bi se razvila drugačija saobraćajna kultura, ali i osnažio sistem koji bi kompenzovao ljudsku ranjivost i sklonost greškama.
Vodeći uzrok saobraćajnih nezgoda sa smrtnim posljedicama je neprilagođena brzina, a iza toga stoje različiti uticaji korišćenja alkohola i psiho-aktivnih supstanci, zatim umor i stres, ali drugi razlozi izostanka adekvatne koncentracije. Stoga je presudno važan napor različitih aktera u pravcu jačanja svijesti građana o opasnostima koje nosi neprilagođena i brza vožnja, a kako bi dali doprinos ličnoj, ali i bezbjednosti drugih učesnika u saobraćaju.