Vrijeme je slavlja, praznika i neizostavne bogate praznične trpeze.
Za mnoge, period opuštanja,često, neumjerenosti i odstupanja od uobičajene ishrane. Kako bismo ove dane pamtili po dobrom društvu i prijatnoj atmosferi, a ne zdravstvenim tegobama, višku kilograma i drugim
neželjenim "uspomenama", ne zaboravimo na nekoliko preporuka pravilne ishrane:
BUDITE UMJERENI.
Sobzirom da je u vrijeme praznika, kod kuće i u gostima, izobilje hrane, kojoj je teško odoljeti, imajte mjeru. Ovo je posebno važno za hronične bolesnike (hipertenzija, dijabetes itd.), ali i one sa povećanim rizikom od (povećanog holesterola ,trigliceridi u krvi, gojaznosti i sl.), kod kojih je ishrana značajan faktor u prevenciji hroničnih nezaraznih bolesti. Ne zaboravimo na bezalkoholna i alkoholna pića, koja, u neumjerenosti,svaka na svoj način, mogu uticati štetno po zdravlje i pojavu gorušice, mučnine, povraćanja,glavobolje, neželjenih kilograma i dr.
UŽIVAJTE U RAZNOVRSNOSTI
Vodite računa da su u ishrani i u prazničnim danima zastupljene sve osnovne grupe namirnica, posebno svježe voće, što raznovrsnije, to bolje.
Idealno bi bilo preporučenih 5 porcija dnevno , tj oko 400 g prema preporukama SZO. Ovi bogati izvori vitamina, minerala i drugih korisnih nutrijenata su dobri saveznici u jačanju
imuniteta i drugim blagotvornim efektima po zdravlje, posebno u sezoni prehlada i gripa. Citrusi (pomorandže, mandarine, grejpfrut i dr.), kao i nar, kivi , su dobar izvor vitamina C koji je
poznati antioksidans,tj “čistač “toksina iz našeg organizma.
UOBROČENOST.
Iako se dnevni ritam u ovom periodu mijenja, trebalo bi voditi računa da se režim ishrane značajno ne poremeti, te da se održi relativna redovnost u konzumiranju hrane,kroz unos 3 glavna obroka i 2 užine. Redovne obroke ne preskakati u iščekivanju praznične trpeze!
MISLITE NA BEZBJEDNOST HRANE
Najvažnije preporuke za bezbjedne namirnice u novogodišnjoj noći: - Čistoća – pravilno održavanje opšte i lične higijene - Temperaturni režim – temperatura obrade i čuvanja termički obrađenih i drugih namirnica,posebno onih koje spadaju u kategoriju lako kvarljivih (meso i proizvodi od mesa, kolači, ruska i ostale salate sa majonezom, jajima i sl.)
- Uslovi čuvanja
- Hranu ne ostavljati duže od 2 sata na sobnoj temperaturi!
- Kuvane obroke ne čuvati duže od 2 do 4 dana u frižideru.
Voditi računa naročito,o pravilnom i redovnom sprovođenju higijene ruku, koristeći tečni sapun i higijenski ispravnu vodu.Ruke je potrebno prati u trajanju od 20-30 sekundi, jer se hrana najčešće zagađuje prljavim rukama.
MALI SAVJETI
Ne dosoljavati!
Hrana na trpezi je sasvim sigurno već dovoljno slana. Voditi računa o unosu dodatog šećera.
Podijelimo radost i dezert sa bližnjima.
Unositi dovoljno tečnosti prevashodno vode ( 8-10 čaša)!
Izbjegavati unos alkohola na prazan stomak!
Alkohol „otvara“ apetit i doprinosi ukupnom energetskom unosu i izaziva dehidrataciju. Trebalo bi se pridržavati preporuka SZO o konzumiranju jednog alkoholnog pića na dan za žene odnosno, dva alkoholna pića za muškarce.I za vrijeme prazničnih dana ne smijemo zaboraviti na redovnu fizičku aktivnost u trajanju od 60min.svakoga dana!Zato budimo aktivni ,šetajmo, vozimo bicikl, plivajmo, plesimo.Shodno trenutnoj epidemiološkoj situaciji vezano za COVID – 19 infekciju i visokom riziku zaražavanja, obelježavajmo praznike u intimnom, porodičnom krugu.
Čuvajmo svoje zdravlje i zdravlje drugih za naredne godine bezbrižnih proslava! – objavljeno je na oficijelnoj FB stranici Doma zdravlja Bar.