Ministarstvo poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede dana 11. 11. 2021. godine donijelo rješenje broj UP-05-307/21 – 779/1 kojim Prvi crnogorski panel za senzorsku ocjenu kvaliteta djevičanskih maslinovih ulja upisije u Registar panela za senzorsku ocjenu kvaliteta djevičanskih maslinovih ulja.
Istim rješenjem je Ćazim Alković imenovan za vođu ovog Panela.
Zakonom o maslinarstvu i maslinovom ulju kao i drugim podzakonskim aktima je definisana kategorizacija djevičanskih maslinovih ulja. Kategorizacija se vrši na osnovu hemijske i organoleptičke analize. Hemijska analiza maslinovog ulja vrši se u odgovarajućoj laboratoriji, gdje se utvrđuju hemijski parametri, dok organoleptičku – senzorsku ocjenu vrši panel koji čini grupa od osam do dvanaest obučenih senzorskih ocjenjivača koji nakon degustacije mirisa i ukusa maslinovog ulja daje zajednički zaključak o njegovom organoleptičkom kvalitetu i kategoriji u koju ga treba svrstati.
Članovi panela, senzorski ocjenjivači su u organizaciji Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede i maslinarskih organizacija Crne Gore pohađali mnogobrojne seminare i obuke za senzorsku ocjenu kvaliteta maslinovog ulja. Položili su testove fiziološke sposobnosti, o čemu posjeduju međunarodno priznate sertifikate. Vođa panela je u Madridu u organizaciji Međunarodnog savjeta za maslinu pohađao i sa uspjehom završio posebnu obuku za upravljanje i vođenje ove grupe ocjenjivača.
Ministarstvo je registrovalo i kao službeni ovlastilo Prvi crnogorski panel za senzorsku ocjenu kvaliteta djevičanskih maslinovih ulja čime je uz predhodno opremanje laboratorije u Centru za suptropske kulture Biotehničkog fakulteta stvorilo preduslove za potpunu kontrolu kvaliteta i kategorizaciju djevičanskih maslinovih ulja koja se proizvode u Crnoj Gori i ulja koja se uvoze i distrubuiraju na crnogorskm tržištu.
Sa ponosom konstatujemo da je sa opremanjem laboratorije i ovlašćenjem Panela Crna Gora svrstana u red razvijenih maslinarskih zemalja koje vode računa o kvalitetu maslinovog ulja i njegovom unaprijeđenju kao i o svojim potrošačima i o hrani koju konzumiraju.
Maslinari konačno dobijaju mogućnost provjere kvaliteta sopstvenih maslinovih ulja u svojoj zemlji što će biti odlična osnova za učenje i stalno poboljšanje, jer bez stalne kontrole teško može doći do napretka koji je Crnoj Gori i crnogorskom maslinarstvu neophodan.
Ocjene kvaliteta maslinovog ulja, bile one službene za uvoz i izvoz maslinovog ulja ili one za promet maslinovog ulja u zemlji, te one za razna takmičenja u kvalitetu maslinovog ulja ili informativne za maslinare, neće biti relevantne bez senzorske ocjene kvaliteta koju sprovodi ovlašćeni panel, a koja je uz hemijsku ocjenu Zakonom o maslinarstvu i maslinovom ulju i drugim podzakonskim aktima propisana.