Piše: Slađana Pečurica
Procjena budućih tokova u formiranju vlade i političke stabilnosti, je vrlo važan zadatak u planiranju koalicionog sporazuma, kapitalnih ulaganja kroz investicione projekte i predloge proširenja postojećih proizvoda i likvidnosti privrede , kao budućem rastu zarada i zaposlenja (jednakih uslova za sve),urbanizma, turizma i socijalne ravnopravnosti - npr. olakšice stambene politike(pomoć iz javnih fondova kako bi ti stanovi imali zaštićena ulaganja), povećanje penzija, povraćaj otpremnina i naplate radnika - koji nisu imali mogućnost naplate zbog stečaja preduzeća, u većini slučajeva, oblikovanje bi trebalo biti u vraćanju organizacione strukture državnih preduzeća, čija bi se egzistencija bazirala na postojanju razvijenog tržišta hartija od vrijednosti i pravne forme.
Finansijska tržišta bi imala ogroman značaj , jer na tim tržištima bi se formirale cijene HOV i kamatne stope u obezbjeđujućem platnom prometu za smanjenja rizičnosti investicionih projekata.
Razvoj poslovnih finansija, odvijao bi se u skladu sa privrednim sistemom, koji bi zavisio od novog kapitala , pojave stranih investitora na domaće tržište i transparentnog finansiranja.
Imajući to u vidu, Crna Gora može napredovati u formiranju nove vlade, vladavine prava, sprovođenju dalje reforme, konzistentnih rezultata i sa EU nastaviti pregovore u pristupnom procesu članstva.
Shodno tome, ono što je važno u granicama boljitka , je da se moraju održati vrijednosti na način života građana kao u Evropskoj uniji, koje bi imale za cilj jačanje sofisticiranosti naše države.
Rad sa Evropskom unijom - povećavao bi nacionalni dohodak,stopu rasta i međusobno povjerenje, kako bi poreska politika mogla da utiče na ulaganja u razvoj radnih mjesta.
Bez sumnje, u svakom slučaju, da bi se to ostvarilo- treba vještine, odgovornosti, takta i poznavanja činjenica, kako bi se promijenio položaj vlade i krupnim koracima kroz djela učvršćivala, da bi institucije imale moralnu komponentu, jer jake i kompetentne institucije stvaraju osjećaj prvrženosti pravnom - političkom poretku.
Suštinski, do izvjesnih događaja i postupaka, kao vlast koja postaje istorija sa prenošenjem poslova na državne uprave, koje vrše ministarstva i po načelima pravila struke, kao dio ukupne ekonomske politike, koja bi predstavljala skup odluka, djela i instrumenata, kojima bi država regulisala novčane tokove i vodila računa prilikom donošenja odluka, kako bi znali šta možemo očekivati od nosioca državne vlasti.
Autorka je članica Odbora direktora JU Dom učenika i studenata "Dušan Marović" Bar
Stavovi izraženi u ovom tekstu Autorke su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Jedra.