Egipatska kraljica

sladja pečurica

Piše: Slađana Pečurica, Predsjednica Internacionalne kulturne asocijacije "IKA" u Baru.

Egipatska kraljica bila je prelijepa žena. Dominantna, poznata kao fatalna zavodnica, plenila je svojim izgledom i intelektom, da je do danas njeno ime ostalo kao sinonim za ljepotu i zavođenje , jer je zadivila svakog izvanrednim umom, sposobnostima pregovora i rječitošću.
Imala je nevjerovatni izgled , tako da je odlično vladala situacijama u razgovorima , kako je bila sigurna u sebe, jake volje, snage i karaktera, uspostavljala je dobre saradnje.
Muškarci su bili oduševljeni njenim izgledom, samopouzdanjem, retoričkim i polemičkim sposobnostima , da ju je uz lijep izgled, vitku figuru, graciozni stas i pronicljive oči dopunjavala njena pamet i razmišljanje s uvjerenjem , da su joj skoro svi izlazili u susret.
Rimljane je fascinirala i poznavanjem poezije, matematike i medicine , da je ostavljala neizbrisiv utisak na veliki broj ljudi , ali politički interesi su bili na prvom mjestu.
Sa svoje strane, težila je osloboditi zemlju rimske ovisnosti i pretvoriti je u snažnu silu, gdje bi imala apsolutni uticaj i nekontrolisanu moć.
Kao rezultat toga , ona je dugo vodila izuzetno jake i borbene jedinice.
Bila je sa slavnim i popularnim Cezarom(sa kojim je dobila sina), a zahvaljujući njemu uspjela je da se vrati na prijesto.
Kada je Cezar ubijen, Marko Antonije krenuo je u Aleksandriju, kako bi pregovarao sa Kleopatrom o Rimu, ali zaljubljuje se u nju i odlučuje da ostane, iako njihov odnos i ljubav Rimljani nisu odobravali, uprkos tome Marko Antonije vjenčava se sa Kleopatrom i razvodi od svoje rimske supruge, natjerajući sve da priznaju njihovu vezu.
Kleopatra i Marko Antonije su imali toliko snažnu ljubav , da se protiv njih vodio rat, suštinski više kako bi ih razdvojili i zbog čega je taj odnos u rimskom Senatu izazivao veliki bijes.
Istini za ljubav, uprkos nedaćama i protivljenju , živjeli su zajedno i postigli ono što su sebi dali za zadatak, da su Egiptu donijeli moćnu poziciju i slavu, kako bi osigurali imetak za svoju porodicu, osvajajući tako dio po dio Inperije.
Kasnije Kleopatra dobija blizance, pa još jedno dijete sa Markom, gdje je morala pokazati fleksibilnost , mudrost i nepokolebljivost u očuvanju kraljevstva za svoju porodicu.
S ovim u vezi i svim ostalim izazvanim, veliko nezadovoljstvo počinje , kada je Marko naložio da se Kleopatrino ime i njezin profil ovjekovječi na rimskim novčanicama , da je Oktavijan objavio rat Egiptu , došao u Aleksandriju i porazio Marka Antonija .
Prema legendi, sumnja se da su Marku u toku borbe rekli da su ubili njegovu ljubav , znajući njegovu slabost prema njoj i kako je on povjerovao u tu neistinu, proboo se svojim mačem i izdahnuo nedugo zatim u Kleopatrinom naručju.
Prema predanjima, poslednja Egipatska kraljica Kleopatra, je u tako teškoj situaciji izabrala smrt, kako ne bi postala zarobljenica i naložila da joj se donese najotrovnija zmija, kako bi počinila samoubistvo i izbjegla poniženje.
Umrla je dostojanstveno, položena u zlatnoj postelji i znakovima faraona u rukama, okružena sa dvije sluškinje.
Smrt Kleopatre VII označilo je rimsku svjetsku dominaciju.

U KNJIŽEVNOSTI Kleopatru je stvorio William Shakespeare u njegovoj tragediji "Antonije i Kleopatra" i prvoj pozorišnoj predstavi , koja je izvedena oko 1607.god. , koji je opisuje da je "ljepša od same Venere" i njegova Kleopatra živi od osjećaja, a ne od razuma.
Takođe, njen život je bio inspirisan u brojnim pričama, romanima i prikazivan na velikim platnima, gdje ju je glumila najpoznatija glumica Elizabeth Taylor.
Imajući ovo u vidu na kraju, o nevjerovatnim ljubavima se ne može pisati puno, one su tu kao nauk ili nešto lijepo, koje nas mogu upropastiti ili spasiti.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar