Kovačević Milica - “Kroz brvacke pinjate” Brca 2021.
Bijele i crvene murve su se stajale zajedno u badanj. Izbiraju se i miču kakarače. Dodavale su se svaka dva dana, dok se badanj ne napuni. Ako ne dodaješ – trop se ošteti. Trop se muti 3 puta na dan, drvenom motikom od 2 metra. Ona trop nadiže gore i muti. Trop vri 12 dana, do tri neđelje, poslije je gotov da se peče rakija.
3 dana prije pečenja prestaješ dodavati murve u trop.
Rakija se pekla na tihi oganj. Zato se ložilo drvo od smokve, jer ono polako i tiho gori. Kazan od rakije se stajao na sadžak, a pod njim se stakne oganj. U kazan stai malo vode, da trop ne oprijenjuje. Tedara stai u kazan trop, a na kazan kapak koji se celiga posebno pripremljenom žbukom koja je mješavina vode, lajna i pepela.Od kazana ide lula, koja se stalno ladi mokrom vrećom. U svom donjem dijelu lula prolazi kroz krbo, prokidenu kacu, u koju je voda, tako da se lula vazda ladi.
Jedan je zadužen da gramljom od lovorike, jasena ili murve muti vodu u krbo i dodaje po kovicu studene, ele dio vode tokom pečenja rakije ispari. Na kraj lule staiš jedan čisti bronzin, a preko njega suprešani jašmak, na koji kaplje rakija icijedi se u bronzin pod lulom. Prvi kvarat od litra se vrati u slijedeći kazan. Predkraj pečenja se smanji žglab. Tedara maši kaplju rakije u oganj da vidiš gori li tj.ima li alkohola u nju.
Rakija se „vadi“ doklen gođ „diže plamen“.
Poslednjih 2 do3 litre, ta „izvara“ se vraćala u slijedeći kazan. Kasnije, kad se uveo grad, izvaru ispod 10 gradi nijesu sipali u kazan. Nova rakija je neiscibrena i treba nekoliko dana da se iscibri. Rakija se maštrapom kroz lakomicu ulija u bačve od rakije. One su se u Brcu pravile od drveta murve. Upotrijebljeni trop se mašao u rupinu za gnoj. Od 1 kazana se dobije 10- 12 litara rakije, ali se daje ujam, 1 litar rakije za kazan.
Cijena je, vazda bila i ostala ista, za jedno kilo meda, rakije i ulja.