Ispred upravne zgrade AD Marina juče je počeo štrajk glađu naš sugrađanin, Niko – Bato Nikić, koji strijepi da će zbog duga prema AD Marina “ostati bez ičega”.
Izvor: Barinfo / Autor IVANKA LEKOVIĆ
Nikić je nekada bio uspješan privrednik, ali danas nema načina da isplati dug i postoji realna opasnost da ostane bez stanova čiji je vlasnik. Sa druge strane, Odbor direktora AD Marina prinuđen je da ispoštuje odluku suda. Jedinu nadu polažu u Ministarstvo pomorstva i saobraćaja, koje su obavijestili o ovom slučaju, u želji da se nađe najpravednije rešenje.
Nikić je nekada bio vlasnik turističkog putničkog broda “St. Pierre” na kome su česti gosti, na jednodnevnim izletima, bili novinari, ali i ambasadori okolnih zemalja.
“Vozio sam prvo do Budve, a kasnije, kada sam ugradio nove djelove -motore, kopče, propele, uz veliku pomoć Crnogorske komercijalne banke i direktora Gana Šlakovića, od koga sam dobio kredit, 40.000 eura. Taj brod je tada bio jedini koji je mogao da oplovi Crnu Goru, da ručamo u Boki Kotorskoj i da se vratimo naveče”, objašnjava Nikić, dodajući da je sve trajalo dok mu nisu oduzete dozvole i objašnjeno da je njegov brod putnički i da može da pristaje samo u lukama. Nakon više žalbi zbog ovog postupka, kao i neprijatnosti koje je doživio, odustao je od svega i ostavio brod u Marini.
“Na slikama se vidi kakav je bio, kao i što se desilo sa brodom”, pokazuje Nikić. On je angažovao advokata, koji, kako kaže, nikada nije otišao na suđenja sa AD Marina, koja je protiv njega dobila spor u iznosu od 16.000 eura.
“Nakon toga, otišao sam kod izvršitelja, objasnio mu da je riječ o brodu velike vrijednosti koji sam ionako prebolio, smatrajući da ću tako namiriti dug prema njima. Na kraju, sada više neće novac, nego hoće stanove da mi uzmu”, kaže Nikić. Objašnjava da je brod u međuvremenu potpuno devastiran.
“Onda su me nagnali da brod uništim sam, i to sam platio, odnesen je na otpad. I nakon toga su mi rekli da sam dužan 40.000 eura. Bio sam u Ministarstvu da se žalim, rekli su da će gledati da maknu kamate na ovo. To su samo bajke, jedino mi je preostalo da štrajkujem glađu, ionako od moje penzije ne mogu da im platim ratu. Bolje da umrem kao čovjek”, ogorčeno kaže Nikić.
Muamer Raščić, predsjednik Odbora direktora AD Marina Bar, za Radio Bar i Bar info objasnio je da je Odbor sa slučajem višegodišnje ležarine broda čiji je Nikić vlasnik upoznat prije nekoliko mjeseci, iako su u ovom sastavu prije godinu i dva mjeseca.
“Mi smo dovedeni pred svršen čin, sudskim odlukama i odlukom Apelacionog suda, koji je potvrdio presudu. Prije dva mjeseca, ovdje na Odboru, pričali smo o nekom osnovnom dugu od 16.000 eura. Pokušali smo, pošto je nekoliko godina ostavio brod na molu, na suvom vezu, i on sam je pristao da plati tu štetu. Napravljen je sporazum, koji nije potpisan od obje strane, a on je pristao da plati pet hiljada eura, kao početni ulog za naknadu štete, a ostali dio duga trebalo je da plati u naredne četiri godine. Međutim, deset dana poslije toga došlo je obavještenje da je njegov dug porastao na preko 40.000 hilajda eura, što je nas zaprepastilo. Mi smo napravili sporazum za pokriće osnovnog duga, jer je stvarno neobična situacija da za uništen brod, za koji je maltene bio prisiljen da ga isječe, da bi prestala naplata naknade ležarine, taj dug je povećan odlukom suda i nalogom izvršitelja ti stanovi se daju na rasprodaju,” kazao je Raščić, dodajući da su u AD Marina svjesni njegove porodične, zdravstvene i materijalne situacije.
I Raščić je upoznat sa time da Nikićev advokat nije dolazio na ročišta.
“Sada se insistira na kompletnoj naplati duga, a njemu je uništen brod. AD Marina ima jako puno brodova koji leže po 10-15 godina, kojima se čak ne znaju ni vlasnici, što je neprihvatljiva situacija. A imamo slučaj da čovjek želi da plati, Marina dobro posluje i trebamo gledati i ljudsku stranu. Ali mi kao Odbor sada, na svršene presude, gdje je dat nalog izvršitelju da izvrši prodaju stanova, nemamo mogućnost da mu izađemo u susret, iako smo imali volju. Zakon je za sad neumoljiv. Odluka je konačna,” objašnjava naš sagovornik.
“U bezizlaznoj smo situaciji. Ja sam jutros, kad sam saznao da on štrajkuje glađu, obavijestio Ministarstvo i tražio da se oni uključe, jer faktički oni su glavni vlasnici Marine, i da vidimo što će reći manjinski akcionari”, kaže naš sagovornik, ističući da se Odbor našao “između zakona i ljudskosti”, jer i ako su imali dobru namjeru da naplate samo osnovni dug, ali da su obavezni da poštuju odluku suda. Nada se da će, ipak, Ministarstvo dati konačnu riječ i da će se ova situacija riješiti na prihvatljiv način.