Stav...
Na sjednici SO Bar, 07. februara 2024., sazvanoj po hitnom postupuku na predlog opozicionih odbornika, riječ je bilo o Staroj maslini na Mirovici. Imajući u vidu ugroženo zdravstveno stanje zaštićenog prirodnog dobra od posebnog značaja za naš grad, opozicija je cijenila da je o ovoj temi potrebno razgovarati u Skupštini i informisati građane o trenutnom stanju, planovima i mjerama za njen oporavak i očuvanje.
Stara maslina je spomenik prirode, jedno od najstarijih stabala masline u Evropi, a od 2020. godine i zvanično zaštićena kao prirodno dobro.
Maslina je simbol mira, dugovječnosti i blagostanja, a barska Stara maslina, osim što predstavlja svojevrsno prirodno dobro, ostavila je i neizbrisive tragove u našoj tradiciji i kulturi. O njoj postoje brojna predanja i legende, a od 1987 godine u Baru se tradicionalno održava i dječija manifestacija ,,Susreti pod starom maslinom''.
Stara maslina je simbol Bara, Crne Gore i naše kulturne prepoznatjlivosti, a kao takva i bogatstvo Evrope, zato je od velike važnosti da se preduzmu sve potrebne mjere za njeno ozdravljenje i bolja briga za njeno očuvanje.
Na sjednici je bilo riječi i o odgovornosti nadležnih iz lokalne samouprave po pitanju brige o Staroj maslini i poštovanju zakona.
Odlukom SO Bar o proglašenju zaštićenog prirodnog dobra ,,Stara maslina'' iz 2020 godine upravljanje i brigu o maslini je trebalo da preuzme Sekretarijat za komunalno stambene poslove i zaštitu životne sredine. Ista odluka propisuje i obavezu Sekretarijata da:
- Pripremi plan upravljanja prirodnim dobrom
- Donese godišnji program upravljanja
- Obezbijedi mjere zaštite, prati i dostavlja podatke
- Obavlja ostale poslove utvrđene Zakonom o zaštiti životne sredine
Nažalost ništa od navedenog nije realizovano, niti je pomenuti Sekretarijat preuzeo upravu nad Starom maslinom, što predstavlja nepoštovanje zakona i oduka koje je donijela Skupština opštine. Brigu o maslini, prema ranijoj odluci vodila je JU Kulturni centar Bar, koja je iste godine sklopila Ugovor o održavanju Stare masline sa NVO Društvom maslinara Bar.
Na sjednici je bilo riječi i o moguće lošem urbanističkom rješenju iz 2006 godine po kojem je betoniran prostor oko stare masline, a što je po mišljenju pojedinih agronoma, profesora, udruženja maslinara i drugih stručnih lica moglo da predstavlja opasnost za maslinu. Lokalna vlast je ova upozorenja ignorisala i odlučila se za popločavanje terena. Problem je predstavljao i neadekvatan drenažni sistem koji je tada postavljen, a koji nije mogao da odvede veće količina podzemnih voda koje negativno utiču na maslinu. Upravo nalaz i stručno mišljenje Biotehničkog fakuteta upućuje na to da višak vode zagušuje korijenov sistem, odnosno da sprječava normalnu funkciju korijena.
Kako su naveli iz Udruženja maslinara Bar, negativne promjene su bile vidljive na Staroj maslini još početkom 2022 godine, kada su listovi počeli da žute i opadaju. Odgovor od nadležnih na pitanje da li su se se u dužem vremenskom periodu radila ispitivanja podzemnih voda koje bi mogle da ugroze maslinu, kako bi se reagovalo na vrijeme dok je maslina još uvijek bila u dobrom stanju, nismo dobili.
Svakako najvažnije pitanje ostaje ozdravljenje stare masline, stoga se nadamo da će novi drenažni sistem riješiti problem podzemnih i površinskih voda koje smetaju maslini, te da će doći do njenog ozdravljenja.
Sa druge strane sve pomenuto ostaje za nauk onima koji vode brigu o prirodnim dobrima. Prirodna dobra za nas barane su bili i oni posječeni čempresi u dvorištu gimnazije, što takođe ostaje za nauk, da se takav odnos prema prirodi, ali i prema građanima i učenicima nikad više ne ponovi.
Drvo koje je simbol mira, zdravlja i besmrtnosti preživjelo je više od 2000 godina. Zato vjerujemo da će Stara maslina uz mnogo bolju brigu preživjeti i ovo naše doba, te ostati na radost i na ponos budućim naraštajima.
U potpisu Aleksandar Lekić, Odbornik PzP-a u SO Bar