U Džidžarinu konzervirano crkvište iz XII vijeka

Crkva sv urbana Dzidzarin

Društvo maslinara Bar objavilo je danas da su arheološki istraženi, konzervirani “i prezentovani kao vjerski spomenički lokalitet” ostaci crkve– kapele koja je pronađena tokom izgradnje maslinarskog puta u Džidžarinu.

Tokom izgradnje maslinarskog puta kroz ovaj čuveni starobarski maslinjak, izvođači radova su proljetos naišli na ostatke crkve za koju se pretpostavlja da je građena u XIII vijeku. Radovi na tom dijelu puta su odmah obustavljeni, o nalazištu je obaviješten arheolog Omer Peročević koji je odmah pozvao Zavod za zaštitu kulturnih dobara i odgovorne u Nadbiskupiji barskoj “jer se radilo o ostacima katoličke crkve”.

Na zajedničkom sastanku i u stalnoj komunikaciji dogovoreno je da arheolog sa saradnicima arheološki istraži lokalitet i izvrši njegovu konzervaciju i prezentaciju, a da mu tokom radova Društvo maslinara bude podrška.

“Vjerovatno ne znajući za dogovor svih zainteresovanih strana, pojedini građani Bara su optužili rukovodstvo Društva da skrnavi katoličku crkvu i da se bahato ponaša prema vjerskoj i kulturnoj baštini Bara. Informacija o devastaciji se pojavila u mnogim štampanim i elektronskim medijima što je kod građana izavalo negodovanje prema radovima na putu. Na sreću, sveštenstvo i vjernici Nadbiskupije barske su imali razumijevanja i povjerenja u dogovor sa arheologom Peročevićem i predstavnicima Društva maslinara, i prijateljski odnos nije narušen”, dodaju iz Društva u saopštenju koje je potpisao predsjednik Ćazim Alković.

Arheolog Peročvić je sa saradnicima Jozom Vučićem i Brankom Pecovićem danima radio na arheološkom istraživanju ostataka crkve. Nakon istraživanja, pristupilo se konzervaciji i markiranju nedostajućih zidova što nije bio nimalo lak posao jer u Džidžarinu nema ni vode ni struje, pa je voda donošena u bidonima, a malter miješan ručno!

“Kao krunu svega, nakon nivelacije terena postavljena je i informativna tabla koju je dizajnirao arheolog Goran Pajović, dok je potreban agregat pijeska i cement donirao Peko Pukić iz Bara”, dodaje Alković.

Nakon završetka svih radova, Omer Peročević je podnio izvještaj o obavljneim radovima, u čijim se zaključcima navodi da je do proljeća 2016. malo ko i znao da na ovom mjestu postoje ostaci srednjovjekovne crkve – kapele koji su bili sakriveni gomilom divljeg rastinja, zemljom i zaboravom.

“Dobri istraživački rezultati i prezentacija lokaliteta sa konzerviranim i uređenim ostacima srednjovjekovne crkvice su pokazni, mali ali dobar primjer kako se sinergijom struke i dobre volje može dobiti rezultat koji sugeriše civilizovan odnos prema tragovima naše prošlosti”, akcentuje Peročević.

Iz Društva maslinara Bar zahvalili su Nadbiskupiji barskoj na razumijevanju i povjerenju, te posebno arheologu Omeru Peročeviću što je svojim znanjem i stručnošću “na najljepši način od zaborava i nestanka sačuvao i javnosti prezentovao još jedan vjerski i kulturno-istorijski objekat”.

“Još jednom se potvrdilo da je maslina sveta biljka koja spaja i gradi prijateljstva, što u ovom slučaju svjedoči jače prijateljstvo i povjerenje među svima koji su učestvovali u ovom lijepom i za grad Bar korisnom projektu. Pozivamo sve građane Bara da nam se jave da ih povedemo novim putem koji vijuga kroz prekrasne viševjekovne maslinjake, da im pokažemo ostatke crkve, te da vide što znači sinergija i razumijevanje ljudi kojima je zajednički cilj opšte dobro “, zaključio je Alković.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar