Turistima u potrazi za doživljajima mnogo godi u Godinju

godine 1

Ko jednom ode, vidi, doživi ambijent u selu Godinje, rado se vraća. Manjeg sela, više ponuda rijetko gdje ima- od istorijskih objekata, legendi, njegovanja običaja, odličnih vinskih podruma, izvora pitke vode, domaće hrane... sve to zaokruženo u toplu dobrodošlicu i to mladih ljudi koji svoju budućnost vide u selu.


Crmničko selo Godinje je prva zaštićena ruralna cjelina u Crnoj Gori sa statusom kulturnog dobra.

Piše: Biljana Dabić

Po predanju, knezu Vladimiru prije više od 1.000 godina godilo je da se odmori u pitomoj dolini pored Skadarskog jezera, godila mu je hladna izvorska voda, dobro vino i tako mjesto dobi ime Godinje.
Balšići su u Godinju imali svoj ljetnjikovac. Ne zaboravlja se ni priča o jednoj o najlepših žena svijeta koja je odbila 1907. ponudu da živi u Londonu, a zbog ljubavi prema momku Lekoviću prihvatila život na selu. Da bi se zaštitili, žitelji Godinja gradili su “kuću na kuću” i razvili poseban sistem prolaza kroz selo. Izgrađeni su prolazi, pomoću kojih se moglo prolaziti od jedne do druge kuće, tunelima “ispod čemera” moglo doći od prve do posljednje kuće u selu, kojih je bilo oko stotinu. Posebnu draž izgledu sela daju mjesta ispred kuća, na kojima se moglo odmarati Ta se mjesta nazivaju “volat”. Centar dešavanja u selu, u minulim vremenima je bilo guvno – veliki krug, u donjem dijelu sela, u kojem su se održavale igranke i proslave.

godine 5

Upravo ispred guvna svoje goste dočekuje Miško Leković koji se vratio selu, na ognjište svojih predaka i ovdje se uspješno bavi turizmom.
Miško Leković, je svoju kuću u crmničkom selu Godinje, gdje se generacijama proizvodi vino vrhunskog kvaliteta, otvorio za turiste iz cijelog svijeta, koji dolaze od aprila do novembra. Vino i valorizacija sopstvenog proizvoda u zaokruženoj turističkoj ponudi - degustacije domaćih vina za individualne i organizovane grupe turista, uz specijalitete nacionalne kuhinje, jedan su od ključnih razloga da mladi čovek napusti Podgoricu i vrati se u selo u kojem su se rađali i živeli njegovi preci.
-Ovde je moj centar svijeta. Zapravo, ja otvorim vrata mog doma u Godinju, a svijet dolazi kod mene. Dolaze kao da smo najbolji prijatelji, kao da se znamo godinama. Imati tako nešto, to je pravo bogatstvo - kaže Miško Leković.

godine 2

On je 13. generacija Lekovića u ovom selu.
-Moji preci prkosili su raznim osvajačima kroz istoriju i niko nije mogao da nam oduzme ono što je naše. Pričam o istoriji, tradiciji, kulturi i neverovatnoj prirodi koja nas okružuje. Kad im sve to kažem, nije mi baš lako da objasnim razloge zbog kojih su kuće u Godinju prazne i zbog čega su ostavljene da ih glođe zub vremena. Razmisliću o tome da im ubuduće manje pričam, a da ih više napijam vinom. Možda će mi se to više isplatiti- govori Miško uz osmeh.

Mišku pomaže porodica, svi su posvećeni da bi turisti bili što zadovoljni.
- Jedemo hljeb koji smo tog jutra umjesili i ispekli, domaću riblju čorbu napravili od ribe iz Skadarskog jezera, pričam turistima priče o Godinju, koje sam slušao od svog đeda i oca. Gosti se kod mene smiju, pjevaju, plaču... Ovde se srce dijeli u velike komade, a što se više dijeli, sve više raste – priča Miško ističući da je vino glavna tema kad dođu gosti.
Miško Leković u podrumu ima bijelo, roze i crno vino i uvek je spreman za teme o vinu, jer je to njegova struka i velika strast.

godine 4

Vino iz ovog crmničkog sela još početkom 20. veka dobilo je nagrade u Francuskoj.
- Vranac kao sorta nastao je u crmničkim selima, među kojima je i Godinje. Vranac je proizvod, prije svega, jedne zajedničke ideje vodilje više generacija vinogradara o tome šta je to kvalitetno grožđe i vino. Stvorili su lozu koja je mogla da, poput alhemičara, iskombinuje svjetlost, vodu, vazduh i zemlju i da proizvede suvo zlato - grozdove slatkih zrna grožđa. Pored toga, te iste generacije su gradile kuće u stijenama, čiji su podrumi imali idealne uslove za čuvanje vina. Ovde treba imati na umu da se radi o genijalnom inženjeringu koji je postojao još prije knjiga i mnogo prije moderne tehnologije koju sada poznajemo i koristimo. Sve je bilo podređeno lozi i vinu. Nama, kao naslednicima tih genijalnih generacija, uz modernu tehnologiju koju imamo na raspolaganju, sada je lako da napravimo dobro vino - ističe Leković.

godine 3

Seoski turizam je, po njegovom mišljenju, izvor ogromnih prihoda za buduće vreme.
- Današnji turisti su u stalnoj potrazi za doživljajima. Vino, hrana, priča ili pjesma, sve je to doživljaj za naše goste. Šta god da nudimo i prodajemo u turizmu, bilo seoskom ili neko drugom, treba da budemo vaspitani, dostojanstveni, dobrodušni, spremni da pomognemo i poklanjamo. Treba da radimo na sebi i stalno da učimo, čuvamo prirodu. Kad navedeno primjenimo u praksi, neću pretjerati ako kažem da turistička sezona može da traje cijelu godinu različitim tempom - zaključuje Miško Leković.

ave tours 2

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar