Povodom hiljadugodšinjice pogubljena Svetog Jovana Vladimira i proslave milenijuma državnosti Crne Gore, Turistička organizacija Bar promovisala je danas umanjenu stilizovanu repliku krsta koji je duljanski knez imao u rukama u trenutku kada mu je odrubljena glava.
TEKST i FOTO: Anto BAKOVIĆ
„TO Bar je ovom originalnom idejom željela doprinijeti promociji obilježavanja hiljadugodišnjice od pogubljenja nebeskog zaštitnika našeg grada ali i proslave milinujma državnosti Crne Gore. Ova umanjena stilizovana replika najveće relikvije Bara izrađena je u ciljubolje promocije i turističke valorizacije kulturne i prirodne baštine opštine Bar i Crne Gore“, rekla je na konferenciji za medije održanoj u Knjaževoj bašti u Baru direktorica TOB Neda Ivanović.
Direktorica TO Bar je priznala da je ovo bio treći pokušaj da se realizuje projekat izrade jedinstvenog suvenira koji zbog zahtjevnosti I kompleksnosti poduhvata nije izveden ni 2007. ni 2012. Godine.
"Ove godine, nekako baš na hiljadugošnjicu od pogubljenja velikog sveca i zaštitinika Bara, dobili smo volju, želju i snagu da izdržimo i kroz jedan vrlo komplikovan proces za tri mjeseca završimo projekat. Za sada je urađena ekskluzivna prva serija od 20 zlatnih i 200 srebrnih primjeraka, teških tri, odnosno 2,75 grama, veličine 3,6x3,1 cm, koji su svi numerisani i hologramski zaštićeni", rekla je Ivanović.
Svih šest elemenata replike, krst, satenska maramica u koju je umotanaa replika, kutija, legenda, sertifikat i kompletan omot registrovani su i zaštićeni u Zavodu za zaštitu intelektualne svojine.
Umanjena stilizovana replika krsta Svetog Jovana Vladimira maksimalno je zadržala sličnost sa originalnom imajući u vidu njegovu veličinu, urađen je od zlata finoće 1000/585, težine 3,5 grama i srebra 1000/925 težine cc 2,95 grama. Replike je izradila zlatara S&L Jokić u Beogradu.
Predsjednica žirija dr Anastazija Miranović, direktorica Uprave za zaštitu kuturnih dobara Crne Gore, zahvalila je TO Bar na ideji i istrajnosti u njenoj realizaciji, ukazujući da je i jedan od zadataka Uprave da podrškom ovakvim projektima afirmiše domaću kutlurnu baštinu.
„Ovo je vanredan pokušaj i uspjeh promocije kulturnog dobra na turističkinačin, a posebnu važnost promocija ima u trenutku kada slavimo velike jubileje, deceniju obnove nezavisnosti, milenijumsku državotvornost i hiljadu godina od pogubljenja kneza Vladimira od čijih dana se i računaju počeci crnogorske države“, izjavila je Miranović.
Kompletnu ambalažu: kutiju, sertifikat i omot, koja je takođe zaštićena, odradila je profesorica dizajna Ana Matić.
„Bio je podvig umanjiti krst sa originalnih na dimenzije replike a da se pri tome zadrže svi detalji. O težini poduhvata govori i to da je zadatak bio je pretežak čak i za Zlatarnu Celje. BPosebne komplimente zaslužuje tim Turističke organizacije Bara koji je radio na ovom projektu, zbog iskazanoe profesionalnosti, energije I upornosti. Upravo je to razlog zbog kojeg volim da sarađujem sa TO Bar” izjavila je je Matić.
TO Bar je u cilju realizacije ove originalne ideje realizovala brojne aktivnosti:
- Dobila saglasnost od bratstva Andrović u čijem je posjedu krst vjekovima.
- Dobila odobrenje za korišćenje ovog kulturnog dobra u posebne svrhe
- izradu umanjene stilizovane replike
- preduzela sve radnje kako bi zaštitila autorska prava, kod Zavoda za zaštititu intelektualne svojine Crne Gore, sa ciljem onemogućavanja drugih pravnih ili fizičkih lica u izradi,upotrebi ili komercijalizaciji istih i sličnih proizvoda koji izgledom ili nazivom upućuju na relikviju,
- Ispitala čistoću zlata i srebra kod Metrološkog zavoda Crne Gore.
Legenda o Vladimiru i Kosari
Viševjekovni skladni život Barana odslikava i čuva kult Svetog Vladimira, kneza i svetitelja, koji je živio na prelazu iz 10. u 11. vijek. Drveni krst koji je imao u rukama kada je pogubljen, od davnina, kao najveću relikviju čuva bratstvo Andrović iz Bara.
Po legendi, makedonski car Samuilo savladao je u bici mladog kneza Vladimira, odveo ga u Prespu i utamničio. Ali Vladimira je spasla ljubav - lijepa careva kćer Kosara zaljubila se u njega i izborila milost i slobodu za plemenitog sužnja. Vladimir i Kosara su se vjenčali i nastanili u Krajini, na južnoj obali Skadarskog jezera, u dvoru nedaleko od manastira Prečista Krajinska.
Ipak, njihova sreća nije potrajala. Samuilov nasljednik, Vladislav, pozvao je Vladimira u Prespu, šaljući mu zlatni krst kao garanciju bezbjednosti. Ali Knez Vladimir je zatražio drveni krst kao zalog svog života jer „na njemu je Spasitelj razapet“, vjerujući da tako dat zavjet novi car neće prekršiti. Vladislav nije održao riječ -čim je stigao u Prespu, knez Vladimir je ubijen na vratima crkve i sahranjen zajedno sa krstom koji je imao u rukama. Nesrećna Kosara je njegovo tijelo prenijela u manastir Prečista Krajinska, zamonašila se i poslije smrti sahranjena pored svoje velike ljubavi.
Svake godine, na dan Sv.Trojice, prestavnici bratstva Andrović, u pratnji poštovaoca kulta Svetog Vladimira iznose krst na svetu planinu Rumiju, gdje je po predanju nekada bila crkva. U narodu postoji običaj da učesnici litije, koji se penju na planinu ponesu sa sobom po jedan kamen jer, po predanju, crkva će se sama obnoviti kada ga bude dovoljno. U ovom drevnom običaju učestvuju pripadnici sve tri vjeroispovijesti.
Vladimirov krst je postao simbol vjere,nade i ljubavi.
{galerija}obale/2016/09/suvenir{/galerija}