APE je evropska asocijacija javnih vodovodnih preduzeća sa sjedištem u Briselu čiji je osnovni cilj objedinjavanje javnih servisa koji se bave vodosnabdijevanjem i tretmanom i odvođenjem otpadnih voda na evropskom i međunarodnom nivou.
Članovi APE su javna preduzeća iz svih država članica EU-koje obezbjeđuju vodosnabdijevanje za više od 70 miliona stanovnika u tim državama (uključujući tu i značajan broj glavnih evropskih gradova), što upućuje na veliki značaj i učešće javog sektora u pružanju ovih usluga.
“Status člana u ovoj prestižnoj evropskoj asocijaciji osim našeg Regionalnog vodovoda, van zone EU imaju samo još vodovodi Švajcarske” - izjavio je član Upravnog odbora Regionalnog vodovoda Đordjije Đoko Vukčević koji je prisustvovao godišnjem zasjedanju Upravnog odbora Evropske asocijacije javnih vodovoda, koja je održana u Budimpešti.
U tom kontekstu, APE je organizacija čiji je cilj promocija održivih rješenja u ovom sektoru koja služe prvenstveno javnom, a ne interesu korporacija. U tom smislu aktivnosti APE su fokusirane na sljedeće prioritete: javno upravljanje vodnim uslugama i održivo finansiranje ovog sektora,transparentna i prihvatljiva usluga vodosnabdijevanja i upravljanja otpadnim vodama uz obezbjeđenje sigurnosti i kvaliteta vodosnabdijevanja i efikasno upravljanje u cilju održivosti zaštite životne sredine-dodao je član Upravnog odbora Đorđije Vukčević koji je zajedno sa Predragom Bjelobrkovićem, savjetnikom u Regionalnom vodovodu za saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama prisustvovao zasjedanju Upravnog odbora APE koji je održan u Budimpešti.
Do realizacije ovog važnog događaja za vodovodni sektor u Crnoj Gori, a posebno za Regionalni vodovod koji posljednjih godina ima intenzivnu komunikaciju sa donosiocima odluka u Evropskim vodovodnim asocijacijacijama je došlo tokom Prve međunarodne konferencije vodovodnih preduzeća koja se održala na Žabljaku u martu 2018. kada je obilježen 22. mart, svjetski Dan voda, uz prisustvo predstavnika 14 zemalja i najvažnijih eksperata iz ove oblasti iz zemalja EU. Tada je Milo Fiasconaro, izvršni direktor APE, zvanično saopštio da je Regionalni vodovod pozvan da postane punopravni član ove prestižne asocijacije u EU, kao prvo vodovodno preduzeće sa Balkana i van EU zone, zahvaljujući prezentovanim kadrovskim kapacitetima i uspješnom održivom upravljanju ne malim izazovima u funkcionisanju ovako kompleksnog tehničko-tehnološkog sistema, koji bi bio za ponos i u svim zemljama u EU. Vukčević je istakao da su kolege iz APE iskazali visoko mišljenje i respekt za prestižnu viziju razvoja regionalnog sistema za vodosnbdijevanje Crnogorskog primorja, koja je prezentovana i na Žabljaku i u Budimpesti.
Kao član APE, Regionalni vodovod sada apsolutno može da raspolaže izuzetnim benefitima putem saradnje sa drugim članicama ove evropske asocijacije iz Brisela, a naročito preko programa „APE Water Erasmus“ kojim se kroz razne platforme, ali i direktnom razmjenom osoblja, podižu kapaciteti javnih vodovodnih operatora i razvija i među članovima dijeli poslovna kultura upravljanja u oblasti vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda.
Zbog renomea koje APE posjeduje, kao i ekspertiza kojima raspolaže, APE ima važnu ulogu u procesu donošenja odluka Evropske Komisije o direktivama koje se tiču voda, vodosnabdijevanja i upravljanja otpadnim vodama.
Uz zahvalnost i zadovoljstvo što je Regionalni vodovod, kao prvi javni vodovodni operater iz država koje nijesu članice EU, primljen u ovako respektabilnu asocijaciju, član Upravnog odbora Đorđije Vukčević i savjetnik Predrag Bjelobrković, su u razgovoru sa izvršnim direktorom APE g. Milom Fiasconarom ukazali na značaj članstva Regionalnog vodovoda koji nadilazi interese samog Regionalnog vodovoda budući da će i cjelokupan vodovodni sektor u Crnoj Gori ostvariti veoma značajne benefite iz saradnje sa ovom Asocijacijm koja objedinjava iskustva najznačajnijih evropskih gradova na polju vodosnabdijevanja i afirmiše značaj javnog upravljanja dobrom kakvo je voda koja je, za Crnu Goru, od strateškog interesa .