Pećine u turističkoj ponudi barskog kraja

expo pecine 62

Speolološki dragulji u ruralnim krajevima Bara, četri pećine, biće valorizovane za avanturisički turizam, ali i konfornije šetnje Bogatstvo prirodne različitosti barskog kraja privlači turiste kroz izletnički i rekreativni turizam, tako da će staze, uređene pećine dopuniti sadržajnost ponude.

PIŠE: Biljana Dabić

Prošle godine Turistička organizacija Bar je pokrenula speološka istraživanja pećina kojih ima puno, ali koje do danas nisu istražene niti turistički valorizovane. Dio sadržaja četri pećine koje se nalaze u barskom kraju predstavljeno je na fotografijama izloženim u galeriji V.A. Leković koju je otvorio potpredsednik opštine Dušanj Raičević.

-Uspostavljanjem Panoramske rute Turistička organizacija povezala je zapad i iskok barske opštine, danas povezujete sjever i jug, a sa posebnim zadovojstvom mogu istaći da smo povezali Mrkojeviće i Crmnicu. Samom izložbom podsjećate nas da živimo u jako bogatoj sredini - kulturom i prirodom. Nadam se da ćemo u narednom period nastaviti da razvijamo ono što je naš specifikum, što je tu oko nas, kazao je Raičević. On se zahvalio svim učesnicima akcije “Otkrijte neotriveno blago” .

Upravo kroz “Otkrivanje neotkrivenog blaga” profesor Osman Grgurović skrenuo je pažnju na pećine, koje je kao turistički potencijal prepoznala TO Bar.

Kako bi pokrenuli speološka istraživanja više pećina koje nisu istražene, niti turistički valorizovane, priređivač izložbe - Turistička organizacija Bar - angažovala je istraživački tim, na čijem je čelu bio prof. dr Predrag Đurović sa Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Urađeni su elaborati sa idejnim rješenjima za turističko uređenje Babatuše, Grbočice i Spile u Crmnici, te Spile u Veljoj Gorani. Profesor Đurović u jednom od mnogobrojnih naučnih radova naglašava prirodne vrijednosti pećina u barskoj opštini i razmatra mogućnosti njihovog turističkog uređenja.

Spile u Veljoj Gorani se nalazi u jugoistočnom dijelu opštine Bar. Sastoji se od kosog jamskog dijela i velike pećinske dvorane. Atraktivnost spuštanja u jamu, velika i visoka dvorana sa brojnim i raznovrsnim pećinskim nakitom i položaj pećine u neposrednom zaleđu primorskih turističkih mjesta, čine ovu pećinu vrlo atraktivnim objektom u budućoj turističkoj ponudi opštine Bar. Predviđeno je da se metalnim stepenicama i kameno-betonskom stazom posjetioci spuste do 60 m dubine, gdje bi kružnom stazom obišli Veliku dvoranu i upoznali se sa prirodnim vrijednostima pećinskog nakita. Za tu svrhu izgradilo bi se 250 m kameno-betonske staze i četiri stajališta sa pratećim stacionarnim elektičnim osvjetljenjem. Pećina nije u potpunosti istražena i biće predmet budućih speleoloških istraživanja.

Pećine u Trnovu se nalaze na zapadnim padinama istoimene kraške uvale na krajnjem sjevero-zapadnom dijelu opštine Bar. Primjenom različitih koncepata turističke prezentacije posjetiocima će se pružiti različiti vidovi turističke ponude od obilaska kraških terena, avanturističkog speleoturizma do tradicionalne turističke posjete. U svrhu turističke posjete izgradiće se 1000 m pješačko-turističke staze koja vodi od sela do svake pećine i prolazi kroz raznovrsne kraške prostore.

Za najnižu pećinu Spilu, iz koje tokom zimskog perioda povremeno ističe riječni tok, predviđena je posjeta ulaznog dijela, sa mogućnošću razvoja avanturističkog turizma.

Srednju pećinu Babatušu karakteriše izuzetno duga i široka dvorana. Izgradnjom kameno-betonske staze dužine 135 m omogućilo bi se posjetiocima kretanje po visokom obodu dvorane uz individualno osvjetljene kako bi se osjetio duh avantustičkog turizma i iskonska priroda podzemnog kraškog svijeta. Predviđeno je da se u pećini osim kamenobetonske staze izgradi jedno stajalište i jedan podzemni vidikovac.

Za najvišu pećinu Grbočicu predviđena je izgradnja kameno betonske staze u dužini od 255m, sa četiri stajališta i stacionarnim električnim osvjetljenjem. Pomoću 27 reflektora posjetiocima će se predstaviti sve prirodne vrijednosti, bogatstvo i raznovrsnost pećinskog nakita.

Cilj izložbe je da se građani Bara upoznaju sa neistraženim i nepoznatim ljepotama na teritoriji opštine, a Turistička organizacija (TO) Bar je za ovu godinu planirala finansijska sredstva za prvu fazu uređenja ovih pećina.

-Sledeći korak jeste da uradimo glavni projekat i počnemo sa uređenjem četri pećine. Iskreno se nadam da će maker dvije biti završene do početka turističke sezone, kazala je direktorica TO Bar Neda Ivanović.

{galerija}obale/2018/2/pecine{/galerija}

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar