
Maslinjak, nakon ovih kiša...
Ponekad su meteo prilike-neprilike tako ekstremne da stvore ozbiljne probleme i ozbiljne štete u maslinjacima.
Međutim, savjesno i ozbiljni maslinari, posebno oni koji imaju iskustva sa problemima sa vodom u većini slučajeva mogu da preduprijede štete koje nastaju od velikih količina vode u kratkom vremenskom periodu u maslinjacima.
Gotovo svi maslinjaci imaju, ili su imali, kanale koji su služili za odvod atmosferske vode i zaštitu maslinjake od odrona.

Mnogi "moderni" maslinari su zapustili te kanale, poneki i zatrpali, smatrajući ih nepotrebnim jer medju masline odlaze obično samo kada je lijepo vrijeme.

Društvo maslinara Bar je više puta organizovalo čišćenje ovih kanala,a i samo sa radnicima čistilo iste.
Jedne godine je sekretar Društva Dino Mujić novogodišnje praznike proveo sa radnicima čisteće kanale i propuste za vodu kako se ne bi desile ovakve situacije na najavljene meteo izvještaje.

Poruka za sve maslinare...
Odvodne kanale koje su prokopali stari maslinari a mladi "naslijedili" od svojih predaka moraju se čistiti i održavati ako želimo da maslinjake sačuvamo od šteta koje izazivaju velike količine padavina, kazao je predsjednik Društva maslinara, maslinar Ćazim Alković.





















