Empatija, odgovornost i povjerenje u sistem
U sklopu projekta „Razvoj liderskih vještina za inkluzivno upravljanje“, realizovan je podcast na temu uloge društva, lokalnih politika i institucija u svakodnevnom životu građana i građanki. Podcast je nastao u saradnji Biznis start centra Bar i NVO Ženska akcija, uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore.
Cilj projekta jeste osnaživanje lokalnih aktera i akterki za aktivnije i inkluzivnije učešće u procesima odlučivanja – kroz edukaciju, dijalog i zajedničko djelovanje.
U ovoj epizodi podcasta, voditeljka Aleksandra Bojić Ivanović razgovarala je sa dvjema izuzetnim gošćama – Andreom Šćepanović, psihološkinjom u Crvenom krstu Bar i Biljanom Pajović, socijalnom radnicom i direktoricom Centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj.
Kroz više od sat vremena razgovora, gošće su otvoreno i profesionalno govorile o svakodnevnim izazovima u radu sa zajednicom, ali i o tome koliko je važno da javne institucije djeluju odgovorno, stručno i sa empatijom.
Podcast se bavi ključnim pitanjima:
– Šta znači kada je služba zajednici poziv, a ne samo posao?
– Kako izgledaju svakodnevne situacije u radu s korisnicima sistema socijalne zaštite?
– Kako se mogu prepoznati i prevazići (ne)očekivane predrasude unutar samih institucija?
– Na koji način volonterizam može postati autentičan izraz solidarnosti, a ne samo administrativna obaveza?
Gošće su podijelile konkretna iskustva iz prakse – kako izgleda “koračati u tuđim cipelama”, zašto je emocionalna pismenost važna u profesionalnim ulogama, i kako razumijevanje perspektive korisnika može dovesti do kreiranja efikasnijih i humanijih politika.
Jedan od važnih segmenata epizode bio je posvećen volonterizmu – njegovom potencijalu, ali i izazovima koje nosi. Istaknuto je da volonterizam treba da bude iskren izraz solidarnosti, a ne forma bez suštine, kao i da institucije moraju pronaći načine da ga vrednuju bez njegovog formalnog “odrađivanja”.
Razgovaralo se i o „poljuljanom“ povjerenju građana u institucije, posebno u kontekstu socijalnih servisa, te o neophodnosti otvorene i direktne komunikacije s korisnicima. Naglašena je vrijednost programa na otvorenom koje Centar za socijalni rad, Crveni krst i srodne institucije organizuju kako bi se izašlo iz kancelarijskog okvira i približilo zajednici – kroz savjetovanja, podršku i informisanje na javnim mjestima.
Podcast je snimio i montirao Dejan Senić, a cijela epizoda je dostupna na YouTube-u putem linka: