27 godina sa fotoaparatom

ser zijjo

Na kafi sa poznatim barskim fotografom Zijom Madžurićem

Piše: Primorski.me

Osim klasičnog fotografskog angažmana u radnji i na terenu, Madžurić je radio i modnu fotografiju, sarađivao sa raznim medijima, a njegove slike ranije su objavljivane u časopisima „Svet” i „Skandal”.

Madžurić ima za sobom 27 godina profesionalnog rada. Kako kaže, sebe prvenstveno vidi kao profesionalca, a zatim i kao nekog koga fotografija veoma zanima.

– Svo vrijeme rada trudio sam se, a i dalje se trudim da živim od fotografije. Bilo je veoma mnogo odricanja i mnogo rada kako bih bio u prilici da živim od toga. Mislim da su mnoge druge profesije isplativije finansijski, ali ja sam veoma zadovoljan činjenicom da radim to što radim i živim od toga. Radim posao i iz strasti i iz ljubavi. Ali svakako, kada radite neki posao, interes i ljubav prema tome što radite su isprepletani. U ovom poslu ima svakakvih događanja.

Desi se da snimim i po sedam sati video materijala na svadbama, no i tada mi je interesantno što se ovim bavim i nije mi žao što toliko vremena tako provedem na jednom mjestu. Takođe, posao mi omogućava da ostvarim kontakte sa mnogim ljudima – kaže on i ističe da mu je i svijet mode takođe bio interesantan.

Mnogo toga u ovom poslu zavisi od opreme, zato se i ne odvajam od foto aparata i video-kamere. Radio sam snimanja svuda po Crnoj Gori, u Baru, Sutomoru, Ulcinju, pa u Mrkojevićima i Krajini, slikao sam razne događaje i u Paštrovićima, Boki, Rožajama, Beranama, Malesiji, Nikšiću. Čak sam bio angažovan i u Skadru. Sigurno sam bio na više hiljada raznih događaja, od svadbi do sahrana i modnih revija, ispraćaja u vojsku, snimanja kuća i placeva, a pratio sam i ranije veoma posjećenu manifestaciju „Glas Bara”.

Zijo podsjeća i na događaje sa plaže u Sutomoru, kada je sa sobom imao magarca, zmiju, zeca…

– Kupači su bili zainteresovani za fotografije, koje su već narednog dana dobijali. Danas toga više nema, svi imaju telefone…

Sa svojim kolegom Antom Bakovićem, u nastojanju da skrenu pažnju stručne i laičke javnosti da je neophodno zaštititi suvomeđe kao materijalno kulturno blago mediteranskog podneblja, zabilježio je aparatom brojne primjere ove vrste gradnje, kojom se nekad čuvalo zemljište od erozije i ograđivale se kuće i imanja.

– Napravili smo preko pet hiljada fotografija suvomeđa od Stegvaša do Šestana, u Arbnešu, Velikom i Malom Ostrosu, Koštanici, Bobovištu, Briski, Tejanima, Livarima, pa i u Gornjim Šestanima i Karanikićima. Najviše smo se zadržali u Livarima i Donjoj Briski, pošto su te međe bile specifične. U Livarima su prelijepa guvna, u Šestanima ima odličnih međa – kaže on, dodajući da i pored želje da naprave izložbu na ovu temu nisu uspjeli.

– Nije bilo finansija. Da sam bio član neke političke stranke vjerovatno bi već odavno bila i izložba. Ali nije mi žao… Suvomeđe su suvo zlato kulturne baštine Krajine, o kojem danas niko ne brine, a zub vremena čini svoje, i njihovo stanje je iz dana u dan sve gore. U Krajini su tri vrste međa. Prva je da brani zemlju, da sačuva zemljište za poljoprivrednu proizvodnju, duvan, luk… Druga uloga je međa kao ograda, na tri reda, a treća da zagradi bunar. Sa suvomeđom se družim od malih nogu. Đed me svuda sa sobom vodio kad se pravila neka suvomeđa – kaže on, i dodaje da je ranije u Baru održano predavanje o suvomeđi i izradi guvna u Dvorcu kralja Nikole.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar