Realizovane dvije tematske aktivnosti...
Povodom obilježavanja Dana evropske baštine i ustanovljenja UNESCO zaštite nematerijalne svjetske kulturne baštine u JU Srednjoj ekonomsko-ugostitetljskoj školi Bar, tokom protekle sedmice, realizovane su dvije tematske aktivnosti putem kojih su učenici upoznati sa pojmom i značajem očuvanja nematerijalnog kulturnog nasljeđa.
Organizovan je učenički foto konkurs pod nazivom „Sa generacije na generaciju“ koji je tematski bio vezan za vještine koje su se prenosile sa koljena na koljeno i koji je predstavio crnogorsko autentično rukotvorstvo koje se i danas čuva kao živeća tradicija ili porodično blago. Kroz oko 80 dostavljenih fotografija prestavljeno je nekadašnje narodno stvaralaštvo koje je sačuvano za buduće generacije i koje mora biti promovisano među mlađim generacijama zbog razvoja svijesti o kulturnom nasleđu kao zajedničkom dobru koje je nezavisno od bilo kakve etničke ili vjerske pripadnosti.
Olja Fatić iz NVO „Edukativni centar Bar“ održala je predavanje o tradiciji gajenja svilenih buba kao veoma važnog aspekta kulturnog nasljeđa Bara i Crnogorskog primorja. Govoreći o „kraljici među tkaninama“ i bogatoj prošlosti proizvodnji raznih materijala za šivenje, sa posebnim osvrtom na obradu žuke, Fatićka je prisutnim učenicima tokom jednostanog izlaganja ukazala i na izuzetno etnografsko bogastvo Bara koje se između ostalog ogleda i u velikom broju izuzetno lijepih narodnih nošnji.
JU SEUŠ Bar već duži niz godina planskim djelatostima obilježava zadnju sedmicu u septembru i na taj način promoviše među svojim učenicima značaj očuvanja i promovisanja nematerijalnog kulturnog nasljeđa Bara i Crne Gore. U ovoj tematskoj edukaciji srednjoškolaca uvijek su uključene ustanove kulture i strukovna udruženja, dok se posebna pažnja posvećuje međugeneracijskoj komunikaciji i prenosu drevnih vještina i znanja, saopštio je prof.Nedjelko Đurović.