Završen trodnevni festival ljubavne poezije “Pjesnik-svetionik”

p svetionik 1 

Opširan izvještaj by Nekazano, izvorno prenosimo.

p svetionik 2

VII Međunarodni festival ljubavne poezije „Pjesnik – Svetionik“ održan je u Baru. Za vrijeme festivala promovirano je ukupno osam knjiga. Muzički dio festivala obilježili su Zdravko Đuranović, Nebojša Stević, Damir Maras i Vesna Lazović.
Prve večeri festivala, nakon tradicionalnog otvaranja na „Crvenom svetioniku“, održane su promocije dviju knjiga koje su štampane kao nagrada za osvojeno prvo mjesto na festivalima br. 5 i 6. Riječ je o knjigama „Maslinova gora“ – Nataše Lečić i „Tihovanju dajem konačište“ – Milada Obrenovića, kao i o knjizi „San morskih valova“ – Džemila Bitićija, koju je Nekazano objavilo.
Prije toga, Nekazano je svoje goste, koji su ovog puta došli iz Bugarske, Makedonije, BiH - Republike Srpske, Hrvatske, Nizozemske i Srbije, upoznalo sa kulturno-istorijskim znamenitostima grada Bara. U sklopu tog dijela programa obišli su Saborni hram Sv. Jovana Vladimira, gdje ih je ljubazna popadija Slavica Orlandić upoznala sa kultom Sv. Jovana Vladimira u ovom kraju, istorijatom gradnje hrama i običajem čuvanja krsta Sv. Jovana, kao i tradicionalnim izlaskom na Rumiju.
Nakon toga, posjetili su Stari grad Bar, kao i Stari Bar, a kao kruna tog dijela programa upriličena je posjeta Staroj Maslini, gdje su gosti i Nekazano dočekani ispred “Kuće Maslina”, zahvaljujući razumijevanju direktorice Marije Markoč. Gosti su uživali u izlaganju predstavnika Kuće Maslina – Mirsada, koji je goste upoznao sa pojmom Mirovica, vjerovanjima, običajima i radnjama za očuvanje Masline. Nakon toga, Nekazano i gosti obišli su Kuću Maslina, gdje su im ljubazni domaćini izveli izuzetnu prezentaciju Kuće kao i proizvoda svih zastupljenih proizvođača sa ovog područja. Pala je i poneka kupovina suvenira i proizvoda koje nudi Kuća Maslina.
Nakon toga, Nekazano je svoje goste odvelo na Barski trikonhos na Topolici, gdje su ukratko upoznati sa mjestom, jer se bližio sastanak na Crvenom svetioniku. Naime, drugi gosti udruženja Nekazano, koji su već na ljetovanju u Baru, čekali su na tradicionalno okupljanje.
Uslijedio je pozdravni govor Labuda N. Lončara, predsjednika udruženja Nekazano, koji je pjesnicima i pjesnikinjama poželio dobrodošlicu i ukratko ih upoznao sa daljim planom, nakon čega je uslijedilo tradicionalno govorenje pjesama.
U 20:00 sati u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi – Gimnaziji Bar održano je prvo književno veče, gdje je ulogu moderatora preuzela Gorada Srećković, pjesnikinja iz Holandije, a članica udruženja. Pjesnicima i gostima se na početku večeri obratio Labud N. Lončar, predsjednik udruženja, riječima: „Dobro veče, Svetioničari. Hvala vam što ste i ovog puta vjerovali našem udruženju i što ste još jednom dokazali ime ovog festivala, jer vi jeste SVETIONICI u ovim vremenima otuđenja i reality programa. Pjesnici su bili i jesu oni koji svojim radom svijetle u tami i ukazuju na obalu – obalu poezije i zadovoljstva.“
Večeras mi je posebno zadovoljstvo da vam predstavim i pozdravim Dimčeta Šipinkarovskog, predsjednika Udruženja pisaca BRAN iz Struge, Sjeverna Makedonija, kao i Rozu Bojanovu, predsjednicu udruženja pisaca Burgasa iz Bugarske. Bio sam na festivalima koje organizuju ova udruženja i mogu jednostavno reći da sam oduševljen njihovom organizacijom i posvećenošću lijepoj pisanoj riječi. Večeras je sa nama i naš prijatelj Damir Maras iz Hrvatske, naš član iz Hrvatske. Hvala svima vama na posjeti i izdvojenom vremenu, a posebno se zahvaljujem SEUŠ i Gimnaziji na ustupljenom prostoru za ovo veče.”

Nakon toga promovirana je knjiga „Maslinova gora“ Nataše Lečić. Slobodan Ristović, pjesnik, pročitao je recenziju ove knjige koju je sam napisao, a Lončar je publiku upoznao sa kratkom biografijom pjesnikinje.
Nataša je prisutnima pročitala nekoliko svojih pjesama i zahvalila se na nagradi.
Potom je promovisana knjiga „San morskih valova“ profesora Džemaila Bitićija iz Prištine. Knjiga je nastala kao njegove haiku impresije, a knjigu je lektorski uredila profesorica i pjesnikinja Mirjana Svetozarević. Prikaz knjige napisao je Lončar, koji ga je i pročitao, ističući: „Izuzetno cijeneći pjesnika Bitićija, njegov doprinos savremenoj književnoj sceni, kao i internacionalizam njegove ljekarske duše, objavljivanjem ove njegove četrdeset treće knjige iskazujemo poštovanje njegovom doprinosu i stalnoj pažnji usmjerenoj prema životu, pjesmi i prijateljima, kojih je nemali broj širom svijeta. Nadamo se da smo na ovaj način barem malo svjetla i pažnje dodali njegovom trudu, želji i radu na zbližavanju naroda – ma koje vjere, nacije ili socijalne pripadnosti bili.“
Sa trećom knjigom, „Tihovanju dajem konačište“ Milada Obrenovića, publika je upoznata kao prošlogodišnjom nagradom za štampanje knjige. Tom prilikom pjesnikinja Sanela Ramadanović Softić upoznala je prisutne sa impresivnom biografijom Obrenovića, a Srećkovićeva je pročitala skraćenu verziju recenzije koju je napisao dr. Rade Vučićević, nakon čega se Obrenović izuzetno nadahnuto i znalački obratio publici, govoreći nekoliko svojih pjesama.
Tako je završena prva noć festivala. Ono što treba posebno istaći je da su između čitanja i govorenja poezije publiku zabavljali Zdravko Đuranović, Damir Maras i Nebojša Stević. Đuranoviću ovih dana Nekazano štampa njegovu drugu knjigu poezije. Ovog puta riječ je o ljubavnoj poeziji. Maras je već poznat barskoj publici, a Stević svira na svojoj harmonici i pjeva. Osim toga, sjajan je pjesnik.

*

Drugi dan festivala obilježio je izlet na Manastir Ribnjak i saobraćajni kolaps praćen vrućinom.
Ipak, pjesnici i pjesnikinje nisu odustajali, već su obišli manastir. Tamo su, prilikom obilaska, saznali da su se prošle godine na tom mjestu upoznali Maja Đukanović iz Čačka i Dinko Osmančević iz Banje Luke. Zaljubili su se i vjenčali ove godine u maju. Sada su na festival stigli kao bračni par i ne kriju oduševljenje Barom i udruženjem Nekazano. Maja ističe: „Bila je u igri jedna luka. Mislila sam barska, a ono ispade Banja Luka.“
Druženje je posle posjete Ribnjaku nastavljeno u ljetnjoj bašti Vile Mediteran, vlasnika Pera Selića, uz obavezno prisustvo Veselina Ćetkovića, vlasnika „Vile Ćetković“ – osnivača i organizatora „Dana Zagrađa“, koji se ove godine održavaju po trideseti put, a Nekazano se zadnjih sedam godina pojavljuje kao suorganizator.
Ove večeri su održane promocije tri knjige: „Carigradski drum“ – Bratislava Petrovića, „Zdravice“ – Milutina Rankovića i „Poslednja volja“ – Slobodana B. Đurovića.
Bratislav Petrović, zbog svoje bolesti i bolesti supruge, morao je odustati od ljetovanja u Baru i same promocije, pa je tim povodom uputio pismo kojim pozdravlja festival. Anika Vuletić, u ulozi jedne od moderatorki, pročitala je pismo, dok je druga moderatorka, Gordana Srećković, prisutne upoznala sa biografijom Petrovića. Lončar je, kao urednik izdanja, govorio o saradnji sa Petrovićem, kao i o činjenici da će se roman ovih dana po treći put pojaviti u prodaji na kioscima štampe.
Slobodan B. Đurović je kratko predstavio svoj roman „Poslednja volja“, a na insistiranje Lončara govorio je i svoju poeziju. Prisutne je sa izuzetno bogatom biografijom Đurovića upoznala Vuletićka.
Knjigu „Zdravice“ Milutina Rankovića, rađenu u kaligrafiji, koju je objavilo Udruženje Ars Nova iz Valjeva, predstavio je sam Ranković. Inače, Rankovićeve stihove za ovo izdanje prepisivalo je pet kaligrafa, a jedna od njih, Danka Ivanović, prisustvovala je promociji sa Vladom Dodovićem, predstavnikom Ars Nove, i slikarkom iz Lajkovca, Snežanom Jovanović. Rankovićeve zdravice, koje je on sam govorio, sa oduševljenjem su slušali pjesnici iz Bugarske, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Nizozemske.
Ovom prilikom, ispred Srpskog akademskog društva „Vizantija“ iz Beograda, Labudu N. Lončaru priznanje za stvaralački doprinos u oblasti poezije uručila je Danka Ivanović, koja je lično kaligrafski ispisala priznanje.
Snežana Jovanović je Nekazanom poklonila svoj crtež „Kolubarska vodenica“. Gordani Srećković je uručeno blagodarje.
Za muzički dio večeri pobrinuli su se Damir Maras i Nebojša Stević, kao i Ranković na guslama.

*

Treći dan festivala, kao najvažniji dan, protekao je u nestrpljenju i iščekivanju rezultata žirija za proglašenje najbolje tri pjesme. Prva pjesma, odnosno njen autor, biće nagrađen besplatnim štampanjem zbirke poezije, tvrde korice, 80 stranica.
Završno veče održano je u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi - Gimnaziji Bar. Veče je bilo podijeljeno u dva dijela: promocija knjige "ALT" bugarske pjesnikinje Roze Bojanove, koju je kao prevodilački poduhvat štampalo udruženje Nekazano, i drugi dio večeri kada je žiri saopštio rezultate, a prisutni pjesnici govorili svoje pjesme.
Lončar se na početku večeri obratio i pozdravio goste, napominjući kako je žiri imao veoma težak zadatak. Od odabranih i objavljenih 121 pjesme, koliko sadrži ovogodišnje izdanje, trebalo je odabrati tri najbolje. S obzirom na kvalitet pjesama, žiriju nije bilo lako. Nakon toga, dodijelio je novousvojeno priznanje "Zlatna maslina", koje se dodjeljuje za doprinos i rad udruženja i njegovu afirmaciju u književnom životu, Mladenu Baboviću – predsjedniku Skupštine udruženja Nekazano, i zamolio ga da ostala priznanja dodijeli on lično.
Babović se zahvalio i dodijelio pomenuta priznanja: Aniki Vuletić, Rozi Bojanovoj, Miroslavu Ćosoviću, Dimčetu Šipinkarovskom, Vili Kolevoj, Nataliji Novaković, Nataliji Nedeljkovoj, Slobodanu B. Đuroviću, Slobodanu Ristoviću, Goranu Radičeviću, Gordani Srećković, Safeti Osmičić i Vesni Kerečki Šarac.
Moderatorka Anika Vuletić zamolila je pjesnikinju Silvanu Jovanović da pročita tri pjesme: "Primorska žena", "Nekazano" i "Pepelnica". Ona je to uradila, a prisutnima je rečeno da obrate pažnju na ove pjesme, prije nego što je prešlo na promociju Rozine knjige.
Lončar je kao urednik izdanja govorio o knjizi "ALT", koju je sa bugarskog jezika prevela pjesnikinja Safeta Osmičić. Govorio je o Rozi Bojanovoj, organizatorki festivala „Sveta Riječ“, koji se održava u Burgasu, i kazivao svoja lijepa iskustva s tog festivala i o savršenoj organizaciji, kao i o prelijepom gradu Burgasu.
Zamolio je Osmičićku da publiku upozna sa svojim iskustvom rada i prevođenja sa Bojanovom, što je ona i uradila, sa posebnim osvrtom na činjenicu da se u Burgasu upoznala sa Rozinom poezijom i tada odlučila da je prevodi. Izbor za izdavača pao je na Rozu, koja je prihvatila da to bude Nekazano.
Slobodan Ristović je govorio o tome kako mu je Lončar preporučio da pročita rukopis i kako nije mogao vjerovati koliko je to dobra poezija. Odmah je napravio prikaz ovog djela i, znajući da Roza dolazi na festival, kupio je sliku i monografiju „Na Drini ćuprija“ od autora Hadži Branka Nikitovića, koju joj je na promociji poklonio.
Anika je upoznala prisutne sa biografijom Bojanove i završila tekst rekavši da je Roza sada i počasni član udruženja Nekazano, na šta joj je Lončar, u ime Nekazanog, uručio člansku kartu Počasnog člana na njeno oduševljenje. Lončar je iskoristio priliku da ovom prilikom uruči člansku kartu i Katarini Boljević.
Pjesnikinje Safeta i Roza čitale su pjesme iz ove zbilja posebne knjige, na zadovoljstvo publike.
Za muzički dio večeri bili su zaduženi Vesna Lazović, koja je pjevala pjesme koje je pisala njena sestra Ljiljana, prisutna te večeri kao autor zastupljen u „Svetioniku“. Pored nje, tu su po običaju bili Maras i Stević sa svojom harmonikom.
Slobodan Ristović je u ime žirija pročitao odluku o najboljim pjesmama, a to su bile one tri pjesme koje je pročitala Jovanovićka. Lončar je prihvatio nalaz žirija i pročitao imena dobitnika: 1. Roza Bojanova, 2. Mirko Simov Belajac i 3. Nevena Milosavljević.
Uslijedio je aplauz sa očitim odobravanjem i simpatijama. Nalaz žirija biće objavljen na našem portalu.
Nakon promocije knjige "ALT", nastupilo je čitanje pjesama prisutnih 43 pjesnika i pjesnikinja, a teklo je tako što je Mladen Babović prozivao i uručivao diplome Priznanja za doprinos festivalu, kao i po jedan primjerak knjige.

„Festival gdje autori maltene dišu kao jedna duša. Svetionici ovog vremena realitija i sumnjivih vrijednosti. Izuzetno zadovoljstvo sa postignutim. Osam knjiga promovisati u tri dana, obići sve znamenitosti Bara i još stići popričati i družiti se sa ljudima je veoma teško ali ostvarljivo – to smo dokazali. Umor dolazi na kraju. Da vam samo šalom predstavim festival: Srbin iz Republike Srpske svira harmoniku, Hrvat i Crnogorac pjevaju, a Bugari i Makedonci aplaudiraju. Neviđeno na našim prostorima odavno. Mišljenja sam da je Nekazano, a to je i mišljenje prisutnih gostiju iz Bugarske, Makedonije, Hrvatske i ostalih zemalja, dokazalo da je dostojno reputacije koja ga prati, a to je najbolje izdavaštvo i najbolji festival koji se održava u regionu. U ime toga dobili smo mnoštvo poziva za gostovanje, kao udruženje i lično. Najvažnije od svega je da smo dostojno predstavili naš grad Bar.“ – vidljivo umoran kazao nam je Labud N. Lončar, osnivač udruženja Nekazano i festivala „Pjesnik – Svetionik“.

 

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar