Najveći gejming festival u ovom dijelu Evrope – Montenegro Future Festival, počeo je sinoć u Baru.
Izvor: Media biro
Festival, koji objedinjuje gejming, IT i pop kulturu, trajaće do kraja vikenda u Domu kulture Bara. Ulaz na festival je besplatan, a posjetioci svih uzrasta su dobrodošli. Organizatori su osigurali potpun doživljaj u najsavremenijim video-igrama, poput vožnje automobila ili korišćenja popularnih 3D naočara. Pomoću njih, onaj koji igra ispred sebe ima mogućnost izbora raznih video-igara. Već u subotu 11. maja počinje pravo takmičenje u video-igrama. Riječ je o Adria Efootball Cup u kojem učestvuju igrači iz 15 država svijeta. Oni će igrati za neke od globalno poznatih klubova kao što su Barselona, Arsenal, Roma, Liverpul i Partizan.
Pored zabavne funkcije, svijet video-igara čuva ogroman potencijal za razvoj svjetske ekonomije i turizma, a Bar je prepoznat kao centar gejming industrije. To je na svečanom sinoćnjem svečanom otvaranju poručio predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević.
„Bar je prepoznat kao grad bogate istorije i kulturno-istorijskog nasljeđa. Posebnu čast nam čini ugostiti predstavnike ove značajne industrije. Kroz organizaciju ovakvih događaja možemo potvrditi potencijal Bara“, kazao je Raičević.
Poseban gost na Montenegro Future Festivalu je saudijski princ i predsjednik Svjetske Esport federacije Faisal bin Bandar bin Sultan. Montenegro Future Festival je, kaže, proslava ogromnog uticaja koji ima gejming.
„Pomislite kada je gejming bio samo hobi ograničen na sobe i tihe razgovore. Pomislite danas, kada su elektronski sportovi globalna pojava. Elektronski sport nije samo igranje igara, već gradi mostove i stara zajednice“, poručio je saudijski princ.
Na Montenegro Future Festival koji se u Crnoj Gori održava drugu godinu zaredom, stigao je i predsjednik Evropske gejming federacije Andrej Krasnički.
„Vještačka inteligencija je budućnost. Nadam se da ćemo zajedno imati priliku da prođemo potpuno novi put ka našoj budućnosti“, rekao je Krasnički.
Zasluge i za ovogodišnji Montenegro Future Festival pripale su predsjedniku Saveza elektronskih sportova Filipu Šoću. On je zahvalio Opštini, Turističkoj organizaciji Bara, kao i partnerima i kolegama iz gejming industrije što su pomogli da i ovogodišnji gejming događaj dobije svjetske razmjere.
Prvi dan Montenegro Future Festivala prošao je u panelima na kojim se, pored ostalog, govorilo o ekonomskom potencijalu gejminga. Tu šansu, kako su poručili učesnici, treba da prepozna i Crna Gora. Ipak, prepreka je mnogo, ističu učesnici prvog panela koji je nosio naziv „IT kao krovna grana razvoja Crne Gore u narednih pet godina“. Kjučno je, poručuju, izgraditi povoljno okruženje za razvoj IT i gejming industrije.
„Ukoliko kreirate dovoljno dobro okruženje, imaćete male, srednje i velike kompanije, internacionalne kompanije koje će željeti da dođu u Crnu Goru. Te kompanije, zbog loše zakonske regulative u Crnoj Gori, na kraju i ne dođu. Prvi i, možda, najteži zadatak ima Ministarstvo javne uprave. Njihov zadatak je da promijene zakonsku regulativu. Međutim, treba da imaju u vidu da se IT industrija brzo razvija. Dok se neki zakon mijenja, u IT-u se za to vrijeme nešto pet puta promijenilo“, ukazao je Ivan Šoć iz Five Group Montenegro.
Sa druge strane, predstavnik Ministarstva javne uprave Naim Đokaj kaže da resor u kojem radi čini sve da Crna Gora bude dio digitalne Evrope.
„Svakog dana radimo na tome da, najprije, napravimo dvogodišnji plan rasta koji uključuje i IT sektor. IT sektor bi bio mašina porasta i poboljšanja svakog biznisa u Crnoj Gori, počev od startup-a, preko mikro, malih i srednjih, do velikih preduzeća. Trudimo se da imamo efikasniju javnu administraciju, zato što vas vidimo u našim biznisima. Direktno ili indirektno pomažemo da digitalizacija bude mašina evropskog rasta u Crnoj Gori“, kazao je Đokaj.
Na prvom panelu govorio je i Saša Marinković iz kompanije AI Marketing AMD. On je stigao iz Kanade kako bi podražao Montenegro Future Festival i gejmere koji su se okupili u Baru.
Važan korak u izgradnji sigurnog gejming okruženja je sajber sigurnost, poručuju učesnici.
„Jednom kada imamo sigurno sajber okruženje , vrlo je vjerovatno da ćemo privući strane investitore. Oni će nas prepoznati kao državu sa sigurnim sajberom prostorom i sigurnim biznis okruženjem i učiniće da krenemo naprijed poput mnogih kompanija u Evropi“, istakao je Milan Vukotić iz kompanije Kodio.
Da je gejming budućnost crnogorske privrede, kažu u Ministarstvu turizma.
„To je velika šansa za razvoj Crne Gore. Igranje igrica počelo je u podrumima, a sada je dio svjetskih takmičarskih arena. Uticaj na turizam može biti veliki. U pravljenju igrica i formiranju ideje potrebni su ljudi iz kreativne ekonomije što doprinosi razvoju nečega što bi za Crnu Goru nakon turizma i energetike i poljopirvrede trebalo da bude četvrta grana kojom koja bi težila razvoju Crne Gore“, poručio je na drugom panelu Montenegro Future Festivala predstavnik Ministarstva turizma Nenad Vitomirović.
Tokom vikenda, učesnici i posjetioci, imaće priliku da isprate panele o esportu, poslovnim prilikama, turizmu, nacionalnim federacijama, AI tehnologiji i organizaciji turnira. Na programu će, za sve zainteresovane, biti i edukativne radionice. Sa više od 50 govornika iz 30 zemalja svijeta, Montenegro Future festival je najveća konferencija ove vrste u ovom dijelu Evrope. Festival, kako su to poručili organizatori, predstavlja značajno okupljanje lidera industrije, inovatora, donosilaca odluka koje oblikuju budućnost gejminga i tehnologije u regionu i svijetu.