Државна фирма била незаинтересована за њено одржавање.
Свеопште урушавање постулата нормалног функционисања друштва одразило се и на свето дрво. Компанија „Приморка“, у големим финансијским проблемима, није одвајала средства за одржавање Старе маслине.
Почетком септембра 2004. године, готово трећина стабла се одломила и пала.
"Из Завода за суптропске културе су објаснили да “није било новог пораста из дијела оштећеног дебла, није ни било чврсте везе са подлогом, па се природни процес труљења перманентно дешавао. Као посљедица таквог понашања, те физичког притиска, дошло је до помјерања једне трећине најстаријег дијела стабла, које је у ранијим пожарима оштећено”.
У Извјештају ЗССК се даље наводи да се мора наћи трајнији начин заштите и фиксирања овог дијела дебла поновно на своје мјесто, како би се задржао изглед и форма биљке каква је некад била. Због недостатка средстава, од тог рестаураторског рјешења није било ништа, па је одломљени дио постао само један од експоната Завичајног музеја.
Извор: "Бар с друге стране огледала" аутора Жељка Миловића
Да подсјетимо, мало ко зна да је Општина "тешком муком" откупила стабло од Приморке, како не би ушло у стечајну масу. Да није тога било, Маслина би била данас била приватна, а вјероватно и простор на коме се налази.
Фото бy Анто: Одломљени комад Старе маслине