Piše: prof. Neđeljko Đurović
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava u JU Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi Bar u periodu od 08. do 11. decembra održano je više aktivnosti.
Putem internih komunikacionih veza nastavnom osoblju i svim učenicima ustanove distribuiran je edukativni materijal, a u subotu 09. decembra realizovan je treći modul projekta „Osnaživanje mladih u promovisanju dijaloga i tolerancije“, kojeg sprovodi Organizacija civilnog društva (OCD) „Novi Horizont“, sa srednjoškolcima iz Bara i Ulcinja.
Radionicu pod nazivom „Identitet i različitosti“, koju je u školskoj biblioteci pratilo preko trideset učenika, uspješno su priredili doajen barskog novinarstva Radomir Petrić i facilitatorka programa Sabra Decević iz Tuzi, dok su u istom terminu članovi debatnog kluba JU SEUŠ-a Bar upriličili tematsku sesiju.
Tokom jučerašnjeg dana u biblioteci, za učenike svih razreda ustanove, emitovani su dokumentarni filmovi o ljudskim pravima i, među učenicima starijim od 16 godina, sprovedeno je anketiranje o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori.
Na uzorku od stotinu anketiranih učenika njih skoro 60% znalo je šta se obilježava 10. decembra, dok je 56,45% ispitanika stanje ljudskih prava u Crnoj Gori ocjenilo kao pozitivno. Čak 92% srednjoškolaca ove ustanove smatra da se informisanju o ljudskim pravima tokom nastavnih aktivnosti posvećuje dovoljno pažnje! Među maturantima postoji nepodjeljeno mišljenje da naše društvo ne ulaže dovoljno napora na potpunom integrisanju pripadnika romske populacije, dok ovaj stav takođe podržava 93,3% njihovih mlađih školskih drugara. Takođe, svi anketirani učenici završnih razreda bili su u prilici da upoznaju barem jednu osobu kojoj su bila ugrožena neka od ljudskih prava, dok su mlađi ispitanici to iskustvo imali u 87,5% slučajeva. O tome da li u Crnoj Gori postoje kolektivni identiteti koji su ugroženi zbog svog vjerskog, nacionalnog, ideološkog ili seksualnog predznaka izjasnilo se 65% anketiranih.