Udruženje građana "Šestani" čuvari tradicije Gornjih Šestana.
Svjetkovanje katoličkog blagdana Tjelova i ove godine okupilo je veliki broj vjernika i njihovih prijatelja u šestanskim selima. Ova obredna ceremonija, kojom se obilježava svetost Isusove žrtve na Posljednoj večeri, jedna je od najduže živećih tradicija na balkanskim prostorima.
Ovim dvodnevnim ritualom u Šestanima proslavlja se napredak i očuvanje zajedništva. Uz prve sunčeve zrake, i na svojim planinskim vrhovima, svako od šestanskih sela podizalo je i okretalo u svom pravcu ranku ili banir, drveno raspeća koje je ukrašavano lišćem jasena, cera i duba, i time je kroz vjekove prozivalo svoj duhovni i materijalni uspon. Ovo ruralno praznovanje Presvetog tijela i krvi Isusove predstavlja jedno od najsadržajnijih obilježja kulturnog nasljeđa Crne Gore, jer u sebi objedinjuje religijske, paganske, etnološke, gastrološke i fitološke sadržaje. Pored brojnih predanja u Šestanima među najupečatljivijima su ona koja se odnose na pomen i poštovanje starih drveća i lokaliteta koja su po njima nazivana. Jedno drijevno kazivanje odnosi se na i jedan slučajni susret od prije skoro dva vijeka, kada se potomak iseljenika iz ovih krajeva, nastanjen u okolini Zadra, raspitivao o starim stablima na vrhu Ostrojca i u Čukuljerima jer je o njima slušao priče od svojih predaka.
S obzirom da se ovaj događaja proslavlja po selima i ove godine najbrojnije okupljanje bilo je u Lukićima koji su prepoznatljivi po svojoj slozi i gostoprimstvu. Ipak, najemotivnije je bilo u Dedićima jer su ovogodišnje okupljanje posvetili sjećanju na Petra Nrekovića, čuvara tradicije Gornjih Šestana iz perioda kada su ovi krajevi skoro bili zamrli i čovjeka čije je pregalaštvo u velikoj mjeri doprinijelo revitalizaciji ovog kraja, saopšteno je iz udruženja.