Nakon proljećnog istraživačkog kampa uslijediće još dva tokom jesenjeg perioda
Centar za zaštitu i proučavanje ptica je u periodu od 30.05 – 03.06. organizovao proljećni istraživački kamp na Ulcinjskoj solani, sa ciljem da se biolozi i mladi istraživači obuče za monitoring različitih taksona prisutnih u ekosistemu Solane.
Tokom pet dana provedenih na Solani, sedam stalnih učesnika kampa je imalo priliku da se upozna sa faunom beskičmenjaka, krupnih sisara, ptica, vodozemaca i gmizavaca, te mahovina i makrofita, kao i bentosnih organizama. Pored mladih biologa i učenika Gimnazije „Slobodan Škerović“, kampu su se pridružili i ekspertski timovi koje su činili predstavnici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, JP Nacionalni parkovi, Prirodnjačkog muzeja i samostalni eksperti.
Sam koncept kampa je podrazumevao teorijski rad, nakon čega je uslijedio i rad na terenu u prijepodnevnim i poslijepodnevnim časovima. Istraživanja su predvodili stručnjaci iz pomenutih grana biologije, sa svojim ekspertskim timovima kojima su se svakodnevno priključivali ostali učesnici. Fokus kampa bio je na prenošenju znanja o metodologiji proučavanja i monitoringa različitih organizama od važnosti za Ulcinjsku solanu. Ovom prilikom su učesnicima predstavljene kako najjednostavnije, tako i one komplikovanije metode monitoringa, bilo da je u pitanju potvrđivanje prisustva indikatorskih vrsta, zatim uobičajenih vrsta od značaja za Solanu ili pak monitoring koji zahtijeva kompleksnije poznavanje materije. Na ovaj način, budući mladi istraživači su po prvi put prošli obuku ovog tipa, dok je znanje onih koji su već zašli u ekspertske biološke vode nadograđeno.
Nakon proljećnog istraživačkog kampa uslijediće još dva tokom jesenjeg perioda na kojima će se nastaviti započeta istraživanja, ali i obuhvatiti druge biodiverzitetske grupe od važnosti za Solanu, a sve u cilju uspostavljanja konačnih šema monitoringa biodiverziteta kako bi ista bila operativna za buduće upravljačko tijelo Ulcinjske solane.
Istraživački kamp je organizovan u okviru projekta BioMon - Establishing biodiversity monitoring in Ulcinj Salina, podržan kroz IKI šemu malih grantova koju implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), a finansiran je od strane Njemačkog Federalnog Ministarstva za životnu sredinu i zaštitu prirode na osnovu odluke Bundestaga.