Dobro roditeljstvo - mjera kontrole i podrške

roditelj ilustracija

Za dobrobit i blagostanje tokom cijelog života neophodno je imati blizak i topao odnos, pogotovo tokom prve tri godine djeteta. Međutim,  istraživanja pokazuju da oko 40 % djece odrasta uz slabu povezanost sa svojim roditeljima, a takva iskustva u djetinjstvu daju daleko lošije ishode kasnije u životu odraslih ljudi na poljima zdravlja, obrazovanja, zaposlenja. Često imaju za posledicu probleme u ponašanju, vode  u kriminal i nasilje. Nasilje i zanemarivanje uzrok su nedostatka povjerenja djece u roditelje, vode nedostatku bliskosti.

Piše: Biljana Dabić

Šef predstavništva UNICEF za Crnu Goru Bendžamin Perks ističe da se pozitivno roditeljstvo može naučiti.

-Štetna ponašanja se mogu promjeniti uz pravu podršku. Roditelji imaju pravo na podršku, kazao je Perks. Prema njegovim riječima, nepovoljna iskustva se često prenose sa roditelja na dijete, u beskrajnom među generacijskom ciklusu nasilja, jer roditelj često ponavlja mentalni model naslijeđen iz svog djetinjstva.

- Ujedinjavanjem za zaustavljanje nasilja nad djecom, opredjeljujemo se da podržimo našu djecu da izrastu u brižne odrasle osobe koje će voditi sadržajne živote ispunjene ljubavi i poštovanjem u prosperitetnim zajednicama, kazao je Perks govoreći o jednom od najvažnijih odnosa u životu- odnosu roditelja i djeteta, u okviru kampanje „Zaustavimo nasilje“.

Potpredsednica opštine Bar Sanela Ličina ističe da je osnovni cilj kampanje podići svijest o tome što pomaže, a što odmaže djeci da odrastaju u srećne i odgovorne osobe, te promovisanje dostojanstvenog vaspitavanja i odgajanja djece u društvu. Potrebno je definisati sa roditeljima šta je to nasilje i precizirati njegove oblike.

-Cilj našeg društva treba biti zabrana tjelesnog kažnjavanja djece kako u školama, tako i u porodicama, kazala je Ličina dodajući da u zemljama u kojima je zakonom zabranjeno fizičko kažnjavanje duže od 30 godina bilježi se podatak da samo 5 % građana smatra da je fizičko vaspitavanje opravdano. Prema njenim riječima, istraživanje u Crnoj Gori pokazuje da  1/3  građana smatra da šamar, prijetnja roditelja nisu nasilje,  a 1 / 4   ucjene ne priznaje kao vid nasilja u vaspitavanju djece.

Negativna iskustva u odrastanju djetea su mnogo prisutnija negó što se o tome u javnosti govori. I dalje postoji visok stepen tolerancije za nasilje nad djecom.  Svaki drugi građanin smatra da je fizičko kažnjavanje djece prihvatljivo, kao i da vikanje na dijete nije nasilje.

Koordintarika SOS Roditeljske linije,  NVO “Roditelji”Lepa Žunjić kaže da ova nevladina organizacija radi 6 godina i bore se da poboljšaju prava i položaj roditelja u Crnoj Gori.

-Svakog radnog dana od 16 do 20 sati roditelji mogu pozvati na broj 080 888 888 i mogu razgovarati sa našim savjetnicima. Savjetnici su psiholozi i socijalni radnici koji su prošli odgovarajuće obuke , kazala je Žunjić. Ona kaže da  su za tri mjeseca rada imali oko 140 poziva, od toga 60 % poziva bilo je od strane očeva, a 40 % zovu majke.

Psiholozi ističu da  dijete svojim negativnim ponašanjem šalje signal da nešto nije u redu. Kažnjavanje djeteta, je odraz nemoći roditelja.

Psiholog Radmila Bajković predstavnica  NVO “Udruženje psihologa“ smatra da je tema veoma važna, ističući da bi voljela da je bilo prisutno više roditelja.

-Iskustvo govori da svaki akt nasilja, prisile, kazne u vaspitanju koristimo kao zloupotrebu moći roditelja. Roditelj iskazuje svoju nemoć. To je tačka od koje može da se krene, da se nešto promjeni u vapitavanju djeteta. Kod nas u društvu važe tradicionalni stavovi kad je u pitanju vaspitavanje djece, njihovo disciplinovanje  pa tako se roditelji plaše da ako nisu dovoljno strogi, a ta strogost često podrazumjeva verbalnu i fizičku grubost, da će dijete odrasti previše slobodno, biće razmaženo. Ili, smo previše popustljivi roditelji. To su dva ekstremna stava, stila vaspitavanja od kojih ni jedan ne doprinosi potpuno zdravom razvoju dječije ličnosti. Kad bi tražili recept šta je dobro roditeljstvo- čarobna formula ne postoji. Dobro roditeljstvo je ono koje nalazi pravu mjeru između dvije suprotnosti – podsticanja slobode djeteta i ograničavanja te slobode, kazala je Bajković.

IZLOŽBA - MUZEJ PORODIČNIH SJEĆANJA

U dvorcu kralja Nikole od 30.maja do 7.juna može se vidjeti izložba “ Muzej porodičnih sjećanja” , jedinstvena izložbena postavka nastala od porodičnih sjećanja.

Lični predmeti pričaju priče o različitim porodičnim iskustvima djece, roditelja, baki i djedova, podsjećajući nas na važnost porodice u životu svake osobe, bila ona dijete ili odrasla osoba. Neki predmeti govore o sreći, a neki o bolu i povredama s kojima saosjećamo.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar