Turistička organizacija opštine Bar realizovala je izgradnju panoramske rute „Na dvije čarobne obale” duge 115 km, sa sedam vidikovaca – odmorišta u atraktivnom zaleđu barske opštine.
Pored uređenja vidikovaca urađena je i kompletna turistička signalizacija kao i info table na kojima su označena sva kulturna dobra i atrakcije koje se nalaze na panoramskoj ruti koje će turisti moći da obiđu. Vidikovci su izgradeni na mjestima sa kojih se pruža impresivan pogled na prirodne ljepote, znamenitosti i atrakcije razuđenih barskih obala: u Štegvašu, Livarima, Murićima, Godinju, Limljanima, Sutormanu i Tuđemilima.
Panoramsku rutu svečano je otvorio predsjednik Opštine Dr Zoran Srzentić. U grupnom obilasku sedam vidikovaca ali i drugih istorijskih znamenitosti i turističkih atrakcija opštine Bar učestvovali su novinari, predstavnici Opštine Bar, NTO i LTO; Ministarstva održivog razvoja i turizma,NP Skadarsko jezero, turističkih agencija i turističke privrede.
Prvo stajalište je bio vidikovac Štegvaš sa kojeg se pruža veličanstven pogled na čitavo Skadarsko jezero.
Nakon pozdravnih govora, nastavila se posjeta prema manastiru Prečista Krajinska koji predstavlja jedan je od najznačajnijih spomenika u Crnoj Gori koji je osnovao knez Vladimir, zatim Stari bunar u Ostrosu i bunari Boljevića koji predstavljaju graditeljsku rijetkost i pravu atrakciju. Gosti su obišli i štandove sa specijalitetima tog kraja.
Nakon Ostrosa nastavilo se prema odmorištu Livari sa kojeg se pruža impresivna slika neiscrpne prirodne ljepote Skadarskog Jezera. Odavde se vidi jedan od ljepših, netaknutih djelova barske Opštine. Za ovo područje obično kažu da je interesantno i po tome što se nebo spaja sa jezerom.
Na sledećem Vidikovcu Murići grupa je upoznata sa ovim živopisnim mjestom na obali Skadarskog jezera, koje je okruženo netaknutom prirodom. Sa vidikovca se može vidjeti Manastir Beška iz 14. vijeka, Manastrir Moračnik iz 15. vijeka i Manastrir Starčevo iz 14. vijeka.
Obilaskom vidikovca Godinje gdje je domaćin bio Miško Leković, prezentovano je selo Godinje kao drevno vinogradarsko selo u kojem su kuće zbijene kao zrna u grozdu vranca. Ovaj mali lavirint povezanih ulica, voltova, konoba, stepeništa i mlinova najočuvaniji je primjer tradicionalne crmničke ruralne arhitekture.
Nakon godinja nastavilo se prema Virpazaru gdje je upriličen kulturno zabavni program u kojem su nastupili etno grupa Zora, KUD Jedinstvo i KUD Rumija. U Virpazaru se moglo na štandovima kupiti i degustirati crmničko vino, rakija, barske masline, maslinovo ulje, med i predstavljeni su i autentični suveniri iz ovog kraja.
Iz Virpazara grupa se posjetila dva autentična crmnička podruma vina kod domaćina iz Boljevića i Limljana, poznatih Vinara Ivice Pejanovića i Toma Ukšanovića gdje su se mogla degustirati domaća vina i probati jezerska riba.
Ova cjelodnevna posjeta završena je obilaskom vidikovaca Limljani o kojima je govorila Pera Dragišić, Sutorman i Tuđemili.
{galerija}obale/2017/5/ruta{/galerija}