Juče je u dvorskoj sali Zavičajnog muzeja održano multimedijalno predavanje kustoskinje Draginje Radonjić.
Predavanje je održano povodom obilježavanja Dana evropske baštine, u okviru školskog projekta JU Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Bar „Naša i evropska“.
U dvorani Dvorca Kralja Nikole skoro pedeset učenika bilo je u prilici da se tokom uvodnog dijela u potpunosti informiše o ovoj kulturno-turističkoj manifestaciji kojom se promovišu različitosti kultura, običaja i tradicija. Radonjićka je istakla da se putem ove zajedničke kulturne akcije svakog septembra širom Evrope, u preko 50 država, prezentuju kulturni i prirodni diverzitet, kao i vrijednosti putem kojih se promoviše zajedništvo našeg kontinenta. Istaknuto je da se tokom zadnjih sedmica septembra otvaraju gradska zdanja, kuće pod zaštitom, spomenici, lokaliteti, muzeji i pri tom organizuju izložbe, performansi, akcije i obilasci prirodnih zaštićenih cjelina. Kao cilj manifestacije istaknuta je važnost širenja znanja i svijesti, kako o vlastitom kulturnom nasljeđu, tako i o vrijednostima drugih kultura.
Tokom prezentacije pod nazivom „Kulturno nasljeđe i priroda“ prisutni srednjoškolci su na veoma iscrpan i interesantan način upoznati sa bogatom kulturno-istorijskom riznicom Bara i njegovog zaleđa koje je nastajalo u različitim istorijskim epohama, od praistorije, preko antike, srednjeg vijeka pa sve do našeg vremena. Naglašeno je da prostor Bara i njegove okoline u potpunosti predstavlja jedan od najkarakterističnijih činilaca evropskog identiteta jer su se na njemu ukrštale razne kulture i civilizacije koje simbolizuju duhovni i materijalni dodir Istoka i Zapada. Kustoskinja Radonjić apostrofirala je da neobjašnjivo lijepa priroda barske regije, koja je oivičena sa jedne strane Jadranskim morem, a sa druge obalama Skadarskog jezera, otvara mnoge teme i u dodiru sa 39 kategorisanih kulturnih dobara predstavlja nevjerovatnu zaostavštinu prošlih generacija koju moramo razumijeti na pravilan način i ostaviti u nasljeđe budućim generacijama.
Jedinstvo kulturnog i prirodnog nasljeđa, odnosno njihova međusobna uvezanost i interakcija predstavljena je učenicima kroz elaboriranje pet tematski oblasti i to pod nazivima: Skadarsko jezero, Dvorac i dvorski park, Stari Bar, Stara maslina i Rt Ratac. Nakon predavanja upriličen je i obilazak gradskog muzeja, saopštio je organizator projekta prof. Neđeljko Đurović.