Noći tvrđava...
Drugi dan radionice koja je započela u okviru Noći tvrđava: Story telling - istine i legende, održana je u Opštini Bar, u organizaciji Kancalarije za upravljanje projektima.
U radionici su učestvovali licencirani turistički vodiči, predstavnici turističkih agencija koji su od arheologa Gorana Pajovića imali priliku da čuju manje poznate priče o znamenitostima Starog grada Bara.
Postoji dnevnik čovjeka koji je skoro po danu zapisao šta se dešavalo kad je kralj Nikola oslobađao Stari grad Bar. Borbe oko Starog grada su trajale oko tri mjeseca. Kako je kralj Nikola oslobodio Stari grad Bar - to je jedna herojska priča, istorijski trenutak koji je obilježio ulogu Starog Bara te 1878.godine. Naravno to je samo jedna priča. Svaki objekat u Starom gradu ima svoje priče, kazao je pored ostalog arheolog Goran Pajović ističuči da se za svaki objekat u Starom Gradu Baru vezuju istorijske činjenice i brojne zanimljivosti. Prema riječima Pajovića, upoznavanje i otkrivanje ovog najvažnijeg kulturno-istorijskog lokaliteta je konstantan proces jer se radi o nekoliko hiljada godina života na ovom prostoru.
Pitko ispričana priča turistima jedan su od naboljih načina da se zadrži pažnja u Starom gradu koji je neiscpan izvor otkrivanja, zanimljivosti, a i da se podstakne želja da se posjetilac vrati u najveći muzej na otvorenom u regionu. Interpretacija kulturne baštine lokaliteta Starog grada Bara je od izuzetnog značaja za bolju turističku valorizaciju i zato bi bilo potrebno iznaći rješenje da turiste kroz Stari grad vode isključivo licencirani loklani vodiči, kazala je ispred agencije AVE tours Biljana Dabić ističući da bi to značilo kvalitetnije, vjerodostojnije prezentovanje Starog grada turisima, a i mogućnost da se uposle prije svega vodiči iz Bara koji bi grupe turiste “preuzimali” od Veljih vrata.
Turistički vodiči su istakli da je dragocjena svaka nova informacija o Starom gradu, ideju organizatora da se razmjene iskustva su podržali ističući da bi trebalo češće organizovati edukativne radionice. Uputili su apel turističkim agencijama i turističkim organizacijama da više promovišu Stari grad Bar.
Šefica Kancalarije za upravljanje projektima Ana Živanović je rekla je da Stari grad najveći dragulj Bara i da neprestano treba da radimo kako na negovoj valorizaciji, tako i na njegovoj promociji. Ovi događaji su kruna višegodišnjeg rada lokalne samouprave i Kancelarije za upravljanje projektima koja redovno aplicira za EU projekte.
Podsjetimo, Manifestacija „Noć tvrđava“ koja je obilježila početak turističke sezone održana tokom prvomajskih praznika, nastala je u sklopu evropskog projekta FORTITUDE. Projekat se sprovodi s ciljem obogaćivanja turističke ponude i poboljšavanja atraktivnosti utvrđenih lokaliteta u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, sve kroz stvaranje novih sadržaja, pri čemu su tri države usko sarađivale. Upravo tako nastala je Noć tvrđava – regionalna manifestacija koja se organizuje u tri države na ukupno, ali i niz novih sadržaja u Starom gradu Baru.
„U okviru projekta FORTITUDE u Starom gradu Baru izvršena je adaptacija Carinarnice, Ljetne scene i radi se adaptacija objekata oko ljetne scene – 180 i 185, uvodi se akcentna rasvjeta za kompletne bedeme i 5 objekata unutar zidina. Napravljena je maketa starog Bara u bronzi na mermernom postolju autora Zlatka Glamočaka. Nabavljena je scenska oprema, oprema za live streaming, urađen sistem proširene stvarnosti i kreirana i odštampana nova karta Starog Bara. Organizovane su obuke za usavršavanje engleskog jezika kao i radionice o upravljanju destinacijom. Ti novi, poboljšani sadržaji doprinijeće boljem doživljaju posjetilaca Starog grada“, podsjetila Ana Živanoć .
Projekat FORTITUDE (Historic Fortresses Intensyfing Cross-Border Tourism Development) započeo je 1. marta 2020. i trajaće do 30. juna 2022. godine. Vodeći partner je Javna ustanova Tvrđava kulture Šibenik s partnerima Grad Karlovac, Opština Bar i Grad Banja Luka, a ukupna vrijednost iznosi 1.618.438,72 eura, od čega je 85% sufinansirano iz programa Interreg IPA CBC Croatia – Bosnia and Herzegovina – Montenegro 2014 – 2020.