Društvo maslinara Bar je uz finansijsku i organizacionu pomoć Savjeta Muslimana Crne Gore i njegovog predsjednika Sabrije Vulića a u saradnji sa stručnjacima za maslinarstvo iz Italijanske regije Pulja organizujovalo dvodnevni seminar o rezidbi maslina!
Predstavnici organizacije Eurocoop sca iz italijanske regije Pulja, agronomi Cilebriti Carmine i Aldo Montaruli su za maslinare Bara i Ulcinja 03. i 04. marta 2017. godine održati seminar o rezidbi maslina i primjeni agrotehničkih mjera u maslinarstvu.
Maslinarski stručnjaci iz Italije su prvog dana seminara u sali restorana Stela u Dobroj Vodi održali teorijska predavanja nakon čega su maslinari postavljali pitanja što je izazvalo plodotvornu diskusiju. Italijani su govorili o značaju pravovremene primjene svih agrotehničkih mjera. Posebno je istaknut značaj zaštite maslina od štetnika i bolesti sa posebnim osvrtom na muvu masline koja je uništila prošlogodišnji rod maslina. Svi prisutni su se složili da je zaštita od muve maslina zajednički problem svih maslinara regiona i da se ne može posmatrati pojedinačno.
Praktični dio seminara je drugog dana kao i mnogo puta do sada odrađen u saradnji sa Srednjom stručnom školom iz Bara na oglednom imanju škole. Agronom Carmine Cilebriti je izvršio pokaznu rezidbu tri stable masline. Barski rezači maslina su odmah primjetili da Italijani primjenju drugačiji način rezidbe odnosno da promovišu uzgojni oblik “poliklinične vaze”. Gosti su objasnili prednosti primjene uzgojnog oblika poliklinične vaze i preporučili ga i za rezidbu barskih i ulcinjskih maslinjaka. Nakon rezidbe, izvršena je i zaštita orezanih maslina, prihrana mikroelementima preko lista te đubrenje maslina vještačkim đubrivom. Sva sredstva zaštite i prihrane gosti su donjeli iz Italije i svako sredstvo pojedinačno su predstavili prisutnima.
Agronomi iz Italije su prisutnima dali zanimljivu komercijalnu ponudu. Ponudili su da za dvije hiljade eura nekom od vlasnika barskih maslina tri godine obrađuju i održavaju 100 stabala maslina. Prve godine bi izvršili radikalnu rezidbu uz odgovarajuću zaštitu i prihranu dok bi druge dvije godine radili na formiranju odgovarajućeg uzgojnog oblika krošnje uz kontinuiranu zaštitu i prihranu preko lista i zemlje. Agronomi su dali garancije da bi nakon njihovog trogodišnjeg tretmana masline rađale svake godine.
Vlasnik kompanije Yomil, Vojislav Adžić, ovlašćeni zastupnik mašina i alata marke STIHL je izvšio prezentaciju mašina iz ovog programa i mašine stavio na rasplaganju za praktičan dio obuke. Kompanija Yomil je za goste organizovala prigodan ručak u ambijentu Starog Bara a predstavnici Društva maslinara su gostima prezentovali maslinarski kompleks Džidžarin, Staru maslinu te maslinu Vebije Abazovića koja je strija od dvije hiljade godina.
“Seminar je ocijenjen kao veoma uspješan. Barski i Ulcinjski maslinari su stekli nova znanja a uz to su i međusobno razmjenili iskustva iz njihove prakse. Preliminarno je sam maslinarima iz Pulje dogovorena uzvratna posjeta u okviru koje bi više maslinara otišlo na studijsko putovanje u Italiju. Društvo maslinara Bar je i ovim seminarom pokazalo da je posvećeno razvoju maslinarstva i edukaciji crnogorskih maslinara i uljara”, rekao je za Jedro Ćazim Alković predsjednik Drustva maslinara Bara.
{galerija}obale/2017/3/masline{/galerija}