Radionica “Budućnost vinogradarstva i vinarstva Crmnice” održana je u Biznis centru ove sedmice uz učešće velikog broja vinara, ali i predstavnika nacionalnog parka “Skadarsko jezero”, kao i predstavnika lokalne samouprave.
Radionica je organizovana u sklopu projekta ECOVINEGOALS čiji je cilj suzbijanje konvencionalnih i intenzivnih praksi u vinogradarstvu, ukazivanjem na negativne efekte koji imaju na zemljišne i vodne resurse, kao i na kvalitet vazduha, biodiverzitet i sve ostale usluge ekosistema. Projekat doprinosi razvoju strategija i akcionih planova, kao i unaprijeđenju svih kapaciteta neophodnih za agro-ekološku tranziciju vinogradarskih područja. Sredstva za realizaciju projekta obezbijeđena su iz transnacionalnog Interreg V-B Jadransko-jonskog programa saradnje - Adrion. Projekat se realizuje na teritoriji 6 zemalja – Italije, Slovenije, Hrvatske, Grčke, Crne Gore i Srbije. Nosilac projekta je Razvojna agencija VEGAL iz Italije, dok su odgovorni partneri za Crnu Goru Biznis start centar Bar (BSC Bar) i Opština Bar.
Vođa radionice, Marija Markoč, je na samom početku polaznicima objasnila prethodno odrađenu Strukturnu analizu pilot područja koristeći se mapom Crmničkog subregiona, vinogradarskog područja. Učesnici su zatim u timovima na mapi označili najznačajnije lokacije s aspekta poljoprivredno-turističkog značaja i istakli po 3 najznačajnija elementa s aspekta očuvanja životne sredine, ekonomskog i socio-kulturnog razvoja. Nakon sumiranja svih odgovora na mapi definisan je prvi set najznačajnijih vrijednosti teritorije, podijeljenih po kategorijama i prva procjena i analiza prednosti i nedostataka teritorije.
Na radionici je zatim razmatran budući razvoj vinogradarstva i pravljene projekcije dobrih i loših aspekata od strane učesnika za određene geografske lokacije. Definisane su osnovne unutrašnje slabosti i problemi koje je vinogradarski sektor proizveo životnoj sredini, kao i glavni potencijali razvoja ovog sektora, i pozitivne interakcije između poljoprivrede i drugih ekonomskih i društvenih sektora. Zatim su predlagane aktivnosti koje bi efikasno mogle riješiti neki od problema i doprinijeti agroekološkoj tranziciji vinogradarstva. Predložene aktivnosti su zatim evaluirane od strane vođe radionice i svih učesnika i na osnovu evaluacije prioriteta, kreiraće se prvi nacrt lokalnih akcionih planova uz definisanje prioriteta i vremenskog okvira.
Participativno upravljanje agroekološkom tranzicijom vinograda je proces koji uključuje sve važne zainteresovane strane pilot područja, što je u slučaju Crne Gore vinogradarsko područje Crmnice, a koje će zajednički raditi na izradi Akcionog plana za agroekološku tranziciju intenzivnih vinogradarskih oblasti. Akcioni planovi će definisati budućnost vinogradarstva i vinarstva jer će služiti kao osnov za izradu transnacionalne strategije za agroekološku tranziciju na nivou cijele jadransko – jonske regije.
Vesna Markoč
BSC Bar