“Šteta koja može nastati usljed kumulativnog uticaja više faktora, može se mjeriti milijardama eura”, kazao je Đurašković u intervjuu Glasniku Privredne komore Crne Gore.
On je kazao da pomenuti faktori uključuju investicije u turizmu, distribuciju vode za vodosnabdijevanje primorja, već uložena sredstva u razvoj sistema, mogući izvoz voda.
On je podsjetio da je jedna od strateških aktivnosti na poboljšanju vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja bila izgradnja regionalnog vodovodnog sistema, na izvorištu Bolje Sestre koje se nalazi u basenu Malog blata, u šta je Crna Gora uložila oko 107 miliona EUR.
On je upozorio da je devastacija rijeke Morače kao i okolnog područja intenzivirana u posljednjih desetak godina.
“Nekontrolisanom i nelegalnom eksploatacijom šljunka iz korita rijeke, ali i pod plaštom dodijeljenih koncesija za regulaciju riječnog korita, načinjena je nesaglediva šteta ovoj rijeci, što je vidljivo golim okom, ali i čitavom okolnom području, koje dijelom ulazi u II zaštitnu zonu vodoizvorišta Bolje Sestre”, rekao je Đurašković.
On smatra da se, osim sporadičnih upozorenja, u prethodnom periodu nije ništa konkretno preduzelo da se ove aktivnosti zaustave.
“Nadležna služba Regionalnog vodovoda je u posljednja tri mjeseca posebno intenzivirala nadzor ovog područja i u saradnji sa nadležnim organima i MUP-om Crne Gore već smo preduzeli hitne mjere na zaustavljanju dalje devastacije korita rijeke Morače”, rekao je Đurašković.
Izvor:RTCG