Javna tribina je održana u barskom hotelu “Franca”.
Agencija za zaštitu životne sredine koja je saopštila da je DOO “Trojan” iz Bara podnijelo zahtjev za davanje saglasnosti na ovaj Elaborat u vezi sa najavljenim kamenolom na katastarskoj parceli broj 235/2 KO Velja Gorana održala je javnu tribinu “Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za projekat detaljnih geoloških istraživanja tehničko-građevinskog kamena ležišta “Velja Gorana”.
Autor Elaborata profesor dr Mihailo Burić rekao je da se ovim radovima definišu kvalitet i količina sirovina, da bi se vidjelo hoće li biti eksploatacije ili ne, “tek onda ide novi elaborat”.
Napominjući da na tribini nastupa kao građanin, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević ukazao je da je od 39 definisanih eksploatacionih područja na primorju 13 u Baru i ocijenio da kamenoloma ”imamo dosta u Baru”. Kamenolom je utemeljen u planskoj dokumentaciji, ugovor sa investitorom zaključen, stoji da je ovo završen posao, ali planovi nisu sveta pisma-dodao je Raičević.
Profesor Burić je replicirao da je ovo za njega “čista struka”. Ako budemo pravili naučnu fantastiku od svakog pitanja, imaćemo probleme u realnom životu. Moramo da radim, da imamo kamenolome jer od toga živimo. Ako to ne usvojimo kao princip, bićemo u problemu.
Na sastanku se čulo da je aktiviranje kamenoloma problem i pitanje života, opstanka ovih ljudi u Gorani i Mrkojevićima. Stanovnici su dominantmo obezbijedili egzistenciju baveći se poljoprivredom na bezvodnom području, što nije lako.Ekološka proizvodnja hrane za njih može biti sada samo san.
Mustafa Vukić istako je da područje vodu dobija od kišnice, i to tako da se “prvo pusti kiša dva dana da opere krov, pa se tek onda sakuplja sa krovova” Naši krovovi biće puni prašine, prljavi i nema tog elaborata i zaštite koja to može sprečiti pored kamenoloma.
Edina Osmanović je navela da se ograđuje od političkih prepucavanja. Politika me apsolutno ne zanima, ali osjećam da se nama kao manjinskim narodima uvijek dešavaju ovakve investicije-rekla je pored ostalog Osmanović.
Elaborat je moguće preuzeti sa sajta Agencije za zaštitu životne sredine www.epa.org.me , a javne rasprava i dostavljanje primjedbi i mišljenja u pisanoj formi mogu se dostaviti na adresu Agencije za zaštitu životne sredine do 28. jula.