Narodna nošnja centralne Ukrajine u dvorcu kralja Nikole, tradicija i trendovi

ukrajina 4

Narodna nošnja ima značajnu muzejsku i folklornu vrijednost, i predstavlja svojevrstan omaž istoriji naroda, poseban element kulturne baštine koji podstiče da se prisjećamo svega što simboliše, a i inspiriše da bude valorizovana u modernim okvirima .

U dvorcu kralja Nikole izložena je replika ukrajinske tradicionalne nošnje iz centralne ukrajinske regije Poltava, autorke Valentine Anuarove, koja se nosila od sredine XIX do polovine XX vijeka. Anuarova je poznata restauratorka narodnih kostima.

Piše: Biljana Dabić

U ponedeljak veče, u dvorcu kralja Nikole, izložbu replika ukrajinske tradicionalne nošnje otvorila je potpredsednica opštine Bar Tanja Spičanović

ukrajina 3

-Ovaj kulturni događaj predstavlja novu, prijateljsku sponu crnogorskog i ukrajinskog naroda. Zadovoljstvo mi je što izložbom na ovu temu, nastavljamo da gradimo tradicionalno dobre prijateljske odnose sa Ukrajinom, tim prije, što je Bar to prijateljstvo krunisao sporazumom sa gradom Mariupolj, obavezujući se na bilateralnu saradnju na raznim poljima, kazala je Spičanović dodajući da “Spojem tradicionalnog i modernog postajemo na najbolji način, čuvari tradicije od zaborava i prenosimo na naredna pokoljenja važan dio sopstvenog kulturnog nasljeđa”.
Na inicijativu Ambasade Ukrajine i Narodnog muzeja Crne Gore, Kulturni centar Bar i Zavičajni muzej su otvorili vrata dvorca kralja Nikole za nesvakidašnju postavku.

ukrajina 2

Otpravnica poslova u Ambasadi Ukrajine u Crnoj Gori Natalija Fijalka navela je da etnografija i etnografsko nasljeđe sve su više u fokusu njegovanja i promovisanja u Ukrajini.
-Ova postavka ima za cilj da predstavimo našu kulturu i umjetnost Crnoj Gori. Na izložbi su predstavljene nošnje, uglavnom ženske , iz centralnog dijela Ukrajine - kaputi, svita, plahta... Takođe, na izložbi se mogu vidjeti naglavnici koje su nosile sve udate žene. Izrađeni su od različitih materijala i imaju vez. Interesantni su svadbeni vijenci koji su se izrađivali sa posebnom emcijom za poseban dan svake djevojke. Svadbeni vijenac se nosio samo na dan udaje, objasnila je Fijalka dodajući da obožava tradiciju, i sa ponosom želi predstaviti narodnu nošnju svoje zemlje.

ukrajina 5

- U Ukrajini se ljudi vraćaju tradiciji. Mnogo se nose dijelovi narodne nošnje, naravno u modernoj interpretaciji. Bilo mi je važno da naše nacionalno nasleđe vide naši prijatelji u Crnoj Gori, da vide za sada samo mali dio onoga što imamo u Ukrajini. Zbog velikog prostora Ukrajine, narodne nošnje se mnogo razlikuju od regije do regije, objasnila je Fijalka
Premijerno ova izložba je otvorena 14. septembra u Biljardi na Cetinju, i isto veče je bila revija kolekcije ukrajinske dizajnerke Anastasije Vasilik, koja je osnovala brend “Čičeri”, inspirisan, upravo etno tradicijom Ukrajine.

- Inspirisana nacionalnim ukrajinskim kostimom modna dizajnerka Anastasija Vasilik uradila je savremeni kostim koji smo na reviji vidjeli na Cetinju. To veče smo vidjeli primjenu tradicije u savremenom kostimu i replike ukrajinske nošnje što je bilo jako lijepo. Kroz saradnju Narodnog muzeja i Zavičajnog muzeja, Ambasade Ukrajine došlo je do realizacije izložbe u Baru. Nadam se da je ovo samo jedan u nisu projekata koje ćemo realizovati sa Ambasadom Ukrajine, kazala je direktorica Narodnog muzeja Anastazija Miranović, istoričar umjetnosti.

-Narodna nošnja predstavlja identitet, tradiciju, duh, kulturu jednog naroda, kazala je Miranović.
Viši kustos Zavičajnog muzeja u Baru Draginja Radonjić navodi da izložba replika ukrajinske tradicionalne nošnje iz centralne ukrajinske regije Poltava sadrži i oko 30 fotografija na kojima su uglavnom predstavljeni 15 –tak naglavka (kape ili šeširi), različitih, raskošnih i šarenih, od različitih materijala i boja.

ukrajina 1

-Karakteristični su vjenčići koji se vezuju za najradosnije trenutke života djevojaka. Uglavnom su bogato ukrašeni. Svi dijelovi narodne nošnje urađeni su od čoje, pamuka, sukna ...u jako lijepim bojama. Svakako, najljepše je izložbu zaista pogledati uživo, kazala je Radonjić
Postavka je izložena u dvorcu kralja Nikole deset dana, do 17.oktobra i može se vidjeti svakog dana od 9:00 – 15:00 časova

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar