Oscilacije šećera u krvi mogu nastati usled čestih prejedanja, ili gladovanja, zbog neredovnih obroka, unosa puno ugljenih hidrata, nedostatka fizičke aktivnosti....a njihova učestalost izaziva komplikacije kod osoba sa dijabetesom.
Velika i česta varijabilnost glikemije ubrzava pojavu mikro i makro vaskularnih komplikacija i time se omogućava razvoj invaliditeta kod osoba sa dijabetesom.
Piše: Biljana Dabić
Na nedavno završenom 8. Edukativnom Kampu za osobe sa dijabetesom tema o kojoj se mnogo govorilo na radionicama je varijabilnost glikemije.
-Varijabilnost glikemije je jedan novi faktor gliko regulacije. Osobe sa dijabetesom treba da vode računa da je varijabilnost glikemije mala i da factor glikoregulacije utiče na sveukupnu glikoregulaciju. Znači što je varijabilnost niža, manji je rizik od hipoglikemija i osobe koje imaju izraženu varijabilnost glikemije imaju veću sklonost ka hroničnim komplikacijama dijabetesa što naravno utiče na dužinu života. Čak je bolje da imaju laganu povišenu vrijednost glikemije, a ne varijabilnost glikemije. Znači ne propagiramo povišenu vrijednost glikemije, ali je bolje i to nego povišena varijabilnost koja nosi veliki rizik za nastanak komplikacija, kazala je predavač na osmom edukativnom Kampu dr Zlata Bogićević internista-endokrinolog u Opštoj bolnici u Šapcu
Edukacija je neophodna, pacijenti treba da budu što bolje informisani, a negativno dejstvo varijabilnosti, ističe doktorka, mogu i sami da primjete.
-Na primjer kada imaju smanjenu oštrinu vida to može da bude posledica velikih varijabilnosti, a to znači kad neko u toku dana ima nivo šećera od 2 do 22 i kada taj raspon nije između 1-2 mmol/ l. To je veliki problem i nosi rizik sa uvećanjem tjelesne težine i sa hipoglikemijama, posebno noćnim koje su najčešće nepreoznate i povezane su sa poremećajem srčanog ritma što može da dovede i do iznenadne smrti. To je ozbiljan parameter glikoregulacije, pored jutarnje glikemije koje najčešće radimo, posleobročne glikemije i hemoglobina A1C. Hemoglobin A1C odličan parameter glikoregulcije, ali ima svojih manjkavosti. On je signal da terapiju treba promjeniti, ali nam je potreban onaj stari dnevni profil glikemije da bi se odlučili koja će to biti vrsta terapije, koja vrsta insulina, o broju doza insulina jer govorimo o TIP 1 insulina. Znači hemoglobin A1C može da bude dobar, a da se iza toga kriju hipoglikemije koje su anulirale vrijednost glikemije i zato je jako važno da glikemija bude podjednako dobra, ne samo ujutro, posle jela nego posebno i tokom noći jer tada rade kontraregulatorni hormoni koji upravo i dovode do komplikacija, savjetuje dr Bogićević
Kod osobe sa dijabetesom važna je samokontrola, fizička aktivnost, redovni i umjereni obroci, pridržavanje propisane terapije i saveta ljekara.
Edukativni Kamp za osobe sa dijabetesom organizuje NVO Društvo za borbu protiv šećerne bolesti –Plavi krug Bar. Kroz Edukativne kampove u Baru do sada je prošlo preko 250 osoba uglavnom sa dijabetesom tip 1.