Foto: Institucije treba da služe,a ne da komanduju

prott 1

U Baru ne jenjavaju protesti građana zbog sječe čempresa i gradnje vrtića u dvorištu Gimnazije.

Danas na protestima u Baru oko 1.000 Barana, kojima su se pridružila i grupa “Odupri se 97.000” koja je organizovala proteste u Podgorici 2. februara zbog afere "Koverta"

Piše: Biljana Dabić

Danas u podne ispred “sporne lokacije” prvi  se obratio prof. Stefan Đukić ističući da “prostorno planiranje jeste politika”.

-Politika dolazi od grčke riječi politicos, a to znači građansko, javno, društveno, a ne kako oni misle, tajkunsko, kvazi investitorsko, lično interezdžijsko ponašanje. Nije politika da vi namećete nama, već da mi namećemo vama. Vi ste u službi naroda, kazao je je Đukić i podsjetio na zahtjeve građana koji protestvuju.

-Zaustavljanje radova kod gimnazijskog parka i nalaženje alternativne lokacije za vrtić i odgovornost onih koji su devastirali park i počupali 94 višedecnijska čempresa. Drveće jeste palo, ali mi se moramo dalje boriti, kazao je Đukić dodajući ” Ovo je protest za svaki park, za svako drvo, ali i više od toga. Ovi protesti su za uvažavanje građana, za stavljanje institucija na njihovo mjesto, jer institucije su tu da služe, ne da komanduju. Ovi protesti su tu da bi se grad vratio onome kome pripada, i da  bi se vratila država onima kojima pripada.

prott 2

Grad je naš, a ne gradonačelnikov. On je tu da ispunjava naše želje i za to je plaćen. Država i obrazovanje su naši, a ne predsednika Vlade i ministra obrazovanja. Oni su tu da sprovedu u djelo ono što mi tražimo i što nama treba. Ako to ne mogu da urade onda ima samo jedno rješenje. Ostavka, kazao je Đukić i zaključio “dozvola za građenje kod gimnazijskog parka je nezakonita”

Na protestima su govorili: Arnela Čolović, Ines Delić i Milica Stanišić.

-U pokušaju razgovora sa čelnicima opštine, naišli smo na zid ćutanja. Sve naše dosadašnje akcije su ostale bez njihovog odgovora, ostala je samo lažna forma demokratije, kazala je Čolović, učenica Srednje ekonomsko –ugostiteljske škole.

Čolović je pored ostalog pitala- Zašto je opština ignorisala 130 stabala čempresa i izbjegla da napravi ekološki elaborate.

- Pokažite nam projekat vrtića iz 2014. na osnovu kojeg ste dobili izbore. Zašto niste sačekali odluku Upravnog suda kada tvrdite da je sve regularno. Gdje su završili naši čempresi i ko ih je oteo? Dragi građani, nećemo odustati iako su nam isčupali srce grada, dok ne dobijemo odgovore gdje su završili čempresi, ko ih je oteo, dok svi građani ne kažu šta misle, kazala je Čolović.

Ines Delić je kazala da nije spremila govor, ali govori iz srca. Prema njenim riječima građanima mnogo šta smeta, ali se nisu bunili.

-Da su se moji roditelji bunili možda bi ja imala školsko dvorište. Mi ćemo da se pobunimo da  naša djeca budu imala školsko dvorište, kazala je Delić

Milica Stanišić kazala je da se prepliću razna osjećanja, građani se osjećaju poniženo.

-Poniženo jer su nam uzeli dvorište. Uzeli ste nam glas da o istom odlučimo kao građani Bara, a onda ste počeli da nam vrijeđate inteligenciju govoreći o štetnosti čempresa, o projektu vrtiću kojim bi se, vjerujem, svaki građanin i arhitekta postidio, do toga da je naš skup politički, a priča o čempresima samo maska, kazala je Stanišić.

prott 3

Usledila je protestna šetnja gradom do zgrade Opštine gdje se okupljenim obratila Rialda Kurgaš. Ona je okupljene građane pozdravila od Katarine Popović, profesorice na Filozofskom fakultetu u Beogradu i službenice UN.

Kurgaš je podsjetila da je 2007.godine donesen GUP koji je plan višeg reda i kojim “nije bio predviđen vrtić u dvorištu Gimnazije”.
- Ista ova kuća (SO Bar) 2009. donosi DUP Tolplica 1 koji predviđa mali vrtić pored OŠ B.J.Orlandić, te isti krši plan višeg reda, GUP. Moramo da budemo uporni i saznamo odgovore na pitanja – šta se u međuvremenu dešavalo,kazala je Kurgaš i osvrnula na odluku odbornika u Skupštini opštine u kojoj se raspravljalo o incijativi građana da se pronađe druga lokacija za vrtić, koju većina odbornika vladajuće kolacije nije prihvatila.

-U kom univerzumu sedam glasova za vrtić u dvorištu Gimnazije i 13 uzdržanih prevladava nad 14 protiv, pitala je Kurgaš podsjećajući da skoro tri mjeseca nakon sjednice Skupštine ne postoji dokument- zaključak sa vanredne sjednice SO Bar na kojoj se raspravljalo o građanskoj incijativi

Posetimo, 17. januara u dvorištu barske Gimnazije posječena su 94 stoljetna čempresa, nakon čega je uslijedila reakcija nezadovoljnih građana koji od tada svake nedelje protestvuju zbog te odluke.
Čempresi su posječeni da bi se na toj lokaciji gradio vrtić.
Protesti građana se nastavljaju.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar