Nesvakidašnji gest nekadašnjeg učenika Gimnazije „Niko Rolović“, stomatologa dr Davora Glamočaka koji godinama živi i uspješno radi u Njemačkoj.
Dr Glamočak dajući podršku Grupi građana koji pokušavaju da sačuvaju park u centru grada i “odbrane” srednjoškolcima dvorište, daće kako kaže “ minimum pomoći za posječene čemprese!”.
Piše: Biljana Dabić
Iako živi u Njemačkoj dr Davor Glamočak svakodnevno prati dešavanja u gradu koji doživljava svojim. U medijima i na društvenim mrežama vidio je fotografiju na kojoj su uplakana djeca.
Ganut suzama djece koja nemoćno posmatraju sječu oko 80 čempresa u centru grada dr Glamočak, odlučio je da dvoje mladih ugosti u Njemačkoj deset dana, da mladi iz Crne Gore vide kako Njemci čuvaju svako stablo, i kako ima nade za priridu.
Istog dana kad su pali stoljetni čempresi, dr Glamočak je naveo na FB profilu:
„Ovo dvoje mladih, uplakanih lica iz Bara ne poznajem. Želim samo da im poručim da mogu da budu moji gosti 10 dana u Schwarzwaldu. Da vide da za prirodu još ima nade. Da vide kako Njemci čuvaju i njeguju šume. Da pokušamo opet da im vratimo osmeh na lice djece. To je moj minimum pomoći za posječene čemprese!”.
Doktor Glamočak kaže da je u međuvremenu saznao ko su djeca sa fotografije, čuo se sa njima, i ponovio da želi dječaku i djevojčici kupiti avionske karte i ugostiti ih 10 dana u Villingen-Schwenningen, o njegovom trošku.
-Bio sam učenik Gimnazije, genracija 1975/76.Prije nekoliko godina u Baru smo slavili 35 godina mature. U mojoj generaciji je mnogo intelktualaca koji rade u Crnoj Gori i u drugim državama. Ljudi ne podržavaju to što se dogodilo u Baru. Ne mogu vjerovati da se to desilo u Baru. Posjeći toliko stabala u centru grada, to se u Nemačkoj nikada ne bi moglo desiti. Njemci čuvaju svako drvo, kazao je dr Glamočak.
U Njemačkoj, oko 1.000 srednjoškolaca ne bi mogli ostati bez školskog dvorišta.
Inače, u Baru se nastavljaju protesti građana zbog sječe oko 80 čempresa u centru grada i zbog odluke vlasti da u dvorištu Gimnazije „Niko Rolović“ i Srednje Ekonomsko –ugostiteljske škole grade vrtić kapaciteta za 400 djece.
Ministar prosvjete Damir Šehović i predsednik opštine Bar Dušan Raičević su postavili kamen temeljac polovinom oktobra, a nekoliko dana kasnije preko 3.000 građana je dalo svoj potpis da se sačuvaju čempresi u Baru. Građani Bara su potpisali peticiju sa samo jednim zahtjevom, a to je da se pronađe druga lokacija za predškolsku ustanovu - kako se ne bi posjeklo preko 80 stabala, kako ne bi ostali bez školskog dvorišta oko 1.000 srednjoškolaca Gimnazije i Srednje ekonomsko –ugostiteljske škole,i kako bi bili ispunjeni uslovi propisani zakonom za izgradnju vrtića.