Jedro je iz udruženja boraca NOR-a i Antifašista Bara dobilo osvrt na njihovo putovanje po ex Jugoslaviji.Prenosimo ga integralno.
Delegacije SUBNORA Crne Gore u organizaciji Udruženje boraca NOR-a i antifašista Podgorice u periodu od 6.10-10.10. 2017 godine obišla je mnoga spomen obilježja posvećena palim za slobodu u toku NOR-a i narodnim herojima Crne Gore širom nekadašnje Jugoslavije, osim Makedonije.
U delegaciji su bili pored članova SUBNORA i preko deset članova Glavnog odbora SUBNORA CG i dva člana Predsjedništva.
Delegaciju su sačinjavali članovi udruženja iz Podgorice, Kotora, Cetinja i Bara, njih 60 ljudi.
Prvog dana smo obišli spomenik u Pljevljina na Stražici posvećen palim borcima NOR-a. i položili vijeac na njemu. U borbi za oslobodjenje Pljevalja poginula su i četiri narodna heroja iz Crne Gore, Dušan Obradović, Vuk Knežević, Petar Jovićević i Lazar Radojević.
Delegaciju je dočekao predsjednik UBNORA Pljevlja Goran Čavić sa sekretarom.
Putovanje smo nastavili za Beograd. U Beogradu smo obišli Partizansko groblje i položili vijenac na spomenik Palim borcima za oslobodjenje Beograda. Medju poginulima su i osam narodnih heroja iz Crne Gore: Vukica Mitrović, Jelena Ćetković, Đuro Strugar, Branko Đonović, Milisav Đurović, Blažo Popivoda, Dušan Milutinovi i Ivan Milutinović.
Delegaciju je dočekao i pozdravio predstavnik Ambasade Crne Gore u Beogradu gospodin Rakočević.
Iz Beograda smo pošli za Šid i obišli Spomen obilježje „Sremski front“ i podsjetili se na jednu od najvećih i najtežih bitaka u Jugoslaviji i na poginule narodne heroje iz Crne Gore, Obrena Janjuševića i Sava Maškovića.
Iz Šida smo nastavili put za Hrvatsku. U Zagrebu smo posjetili Gradsko groblje Mirogoj i na Partizanskom groblju, na spomen obilježju položili vijenac gdje je sahranjen narodni heroj iz Crne Gore Vojo Kovačević. O liku i djelu Voja Kovačevića govorio je njegov bliži rodjak Slobo Kovačević i naveo dogadjaj koji je izazvao njegovu pogibiju. Vojo Kovačević je radio u Centralnoj pošti u Zagrebu i dobio je zadatak od Partije da izvrši diverziju na onesposobljavanju telefonske komunikacije. Akcija je otkrivema, Vojo uhapšen i strijeljan na Mirogoju.
Delegacju su sačekali predstavnici Nacionalne zajednice Crnogoraca u Zagrebu i predstavnik SUBNOR i antifašista grada Zagreba. U ime Ambasade Crne Gore u Zagrebu delegaciju je sačekao i pozdravio pomoćnik ambasadora. U Ambasadi nas je dočekao Stipe Mesić bivši predsjednik Hrvatske, poželio prijatan boravak u Hravatsku i govorio o spoljno političkoj situaciji u svijetu kao i o tome kako se i zašto raspala Jugoslavija. Zatim smo posjetili prostorije nacionalne zajednice Crnogoraca u Zagrebu gdje nam je dobrodošlicu poželjela predsjednica.
U Ljubljani smo posjetili spomenik Palim za slobodu u toku NOR, položili vijenac na groblju gdje je sahranjen Boško Dedejić i narodni heroj iz Crne Gore Milovan Šaranović . Polaganju cvijeća prisustvovala je počasna straža Vojske Slovenije i time nam ukazali posebnu čast i poštovanje.
Delegaciju iz Crne Gore dočekali su ambasadror Crne Gore u Sloveniji Vujica Lazović i gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković, te predsjednik i potpredsednik SUBNOR Slovenije Tit Turnsek i pukovnik Milan Gornjec koji je govorio o pogibiji narodnog heroja Milovana Šaranovića. Delegacija je prisusutvovala ručku koji je u našu čast priredio gradonačelnik Zoran Janković a zatim smo obišli prostorije Ambasade gdje nas je ugostio naš ambasadror.
Po povratku iz Ljubljane za Bosnu i Hercegovinu delegacija je položila vijenac u centru Sarajeva na spomen obilježje poginulim u NOR gdje gori vječna vatra.
Delegaciju SUBNORA dočekao je predsjednik SUBNOR kantona Sarajevo Ibrahim Čombić sa saradnicima kao i predstavnici naše Ambasade.
Na putu ka Crnoj Gori zastali smo i posjetili spomen obilježje u mjesto Trnovo i položili cvijeće palim borcima iz NOR-a.
U Mrkonjić Gradu smo napravili pauzu i evocirali uspomene na poginule narodne heroje iz Crne Gore: Rifata Burdžovića, Jovana Vučkovića, Tomaša Žugića i Vladimira Knežević.
Na Kupresu mjestu gdje je bio spomenik palim u NOR-u a koji je srušen u ratu 1991-95, podsjetili smo se na pet narodnih heroja iz Crne Gore: Špira Mugošu, Đura Petrovića, Jelicu Mašković, Maša Brguljana i Sekulu Popovića.
Na Ivan Sedlu,-Miljevina-Kalinovik posjetili se na narodne heroje iz Crne Gore koji su poginuli na tom području: Petar Prlja, Dušan Vujović, Špiro Vujović, Miloš Kovačević, Vasilije Vujisić, Dušan Vujošević, Jovan Vukanović, Milovan Čelebić, Risto Lekić i Stanko Martinović.
Prolazeći pored Tjentišta podsjetili smo se poginulih boraca i narodnih heroja iz Crne Gore: Sava Kovačevića, Vasilije Vaka Đurovića, Voja Aleksića, Marka Baletića, Dušana Bojovića, Steva Boljevića, Veselina Đurovića, Milutina Ivanovića, Radisava Jugovića, Nikole Lješkovića, Blaža Martinovića, Voja Prelevića, Jovana Radulovića, Dušana Strugara i Jovo Zvicera.
Na kraju da podsjetimo ovo putovanje je imalo za cilj da obidjemo spomen obilježja u većini mjesta nekadašnje Socijalističke Jugoslavije u kojoj su krvarile naše jedinice i pojedinci. Da se poklonimo sjenima narodnih heroja iz Crne Gore, da im odamo dužnu poštu i probudimo sjećanje na dane slave, ponosa i junačke i časne borbe koja je zadivila Evropu i Svijet.
Na ovom putu doživjeli smo veliko uvažavanje i poštovanja na ponos sviju nas. Bili smo dočekani i ispraćeni kao prijetelji i poštovaoci ideala Narodnooslobodilačke borbe i revolucije i sa željom da opet dodjemo.