ASK želi da odluke imaju retroaktivno djestvo.
Branislav Nenezić, poslanik SD i predsjednik Skupštine opštine Bar izjavio je danas za Bar Info i Radio Bar da odluka Agencije za sprječavanje korupcije po kojoj ne može obavljati obje ove funkcije, „ima i političku konotaciju“.
„Ja sam se u ranijem periodu izjasnio po tom pitanju. Nakon donošenja rješenja kojim se stavljalo van snage mišljenje po kome sam, nakon stupanja na funkciju poslanika, obaviješten od ASK da ne postoji smetnja na spojivost te dvije funkcije, podnio sam tužbu Upravnom sudu na odluku ASK. Zbog toga se do okončanja sudskog postupka neću oglašavati povodom ovog predmeta, odnosno sačekaću odluku suda, i na osnovu nje donijeti svoju konačnu odluku. Treba, međutim, postaviti pitanje obrazloženja ove odluke, gdje ASK poistovjećuje usvajanje novog zakona i početak funkcije poslanika – 12. juna 2024. je usvojen novi zakon, a ja sam tada već 10 mjeseci bio poslanik. Vršilac dužnosti direktora ASK želi da odluke imaju retroaktivno djestvo., Definitivno je da odluka ASK nije samo po pitanju potencijalnog kršenja zakona, već ima političku konotaciju“.
Ranije danas, Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) donijela je odluku da poslanik i predsjednik Skupštine opštine Bar Branislav Nenezić ne može obavljati obje funkcije. Agencija je nedavno donijela sličnu odluku i za poslanika i predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića. Oba poslanika i opštinska čelnika, navode iz Agencije, u sukobu su interesa i obavljaju nespojive funkcije i nijesu podnijeli ostavku u roku od 30 dana na jednu od dvije funkcije.
Nenezić je u izjašnjenju tvrdio da “Agencija nije vodila računa o nemogućnosti retroaktivne primjene novih pravnih mišljenja te činjenice da su mandati započeti i da isti iziskuju postupanje koje sadrže određene obaveze prema našim građanima”.
U obrazloženju odluke ASK, koju potpisuje Dušan Drakić, stoji da “Agencija Zakon o sprječavanju korupcije primjenjuje od dana donošenja, odnosno danom stupanja na snagu – od 12.06.2024. godine, a ne nikako retroaktivno, što bi bilo u suprotnosti sa članom 147 Ustava Crne Gore kojim se propisuje zabrana povratnog dejstva zakona i drugog propisa, osim u slučaju odredaba krivičnog zakona i to samo ako je blaža za učinioca krivičnog djela”.
„Agencija ne može ni primijeniti odredbe zakona koji se ne nalazi u pravnom prometu od dana stupanja na snagu aktuelnog, pa samim tim ne može ni retroaktivno primijeniti odredbe zakona koji više ne proizvodi pravno dejstvo. Naime, novim zakonom koji je stupio na snagu dana 12.06.2024. godine, propisano je da se samo sukob interesa i prijave zviždača imaju riješiti po odredbama starog zakona, iz čega nesporno proizilazi da će se svi ostali započeti postupci okončati po odredbama novog Zakona o sprečavanju korupcije („Sl. list CG“ br. 54/24). U prilog navedenog pozivamo se i na akt Ministarstva pravde, kao ovlašćenog predlagača zakona, br. 06-040/24-10466/1 od dana 14.10.2024. godine, u kojem se ističe da će se započeti postupci u kojima se odlučuje da li je javni funkcioner povrijedio odredbe zakona koje se odnose na ograničenja u vršenju javnih funkcija, poklone, sponzorstva, donacije i izvještaje o prihodima i imovini javnih funkcionera, okončati po odredbama važećeg Zakona o sprečavanju korupcije”, piše u odluci.
Izvor: Barinfo/ Ž. Milović