Održana Svetosavska akademija u Baru

svetoavci 1

Svetosavska akademija održana je sinoć u Baru, u organizaciji Pravoslavne crkvene opštine Bar.

svetoavci 2

U sali Doma kulture, koja je bila popunjena do posljednjeg mjesta, organizovan je bogat kulturno-umjetnički program, u sklopu kog su učestvovali Pavlina Radovanović iz Orahovca, Hor Sabornog hrama u Baru, KUD „Sveti Jovan Vladimir“, Pjevačka grupa „Darovi Svetog Jovana Vladimira“, polaznici škole vjeronauke za djecu iz Bara…

Program su vodili dr Dijana Marojević, profesorica na Fakultetu za dramske umjetnosti u Beogradu i Pavle Ilić, glumac Gradskog pozorišta Podgorica, koji su istakli da su ličnost i djelo Svetog Save toliko veliki da se priča o njemu nikada do kraja ne može ispričati.

„Kao i nekad apostoli, prosvetitelj srpskog naroda obilazi srpske zemlje, propovjeda i uči vjeri narod, širi pismenost, pobožnost, gradi crkve i manastire, poučava sveštenike, monahe i narodne učitelje. Otuda u narodnom sjećanju i do dan danas živi taj susret s njim, što kroz legende i anegdote, što kroz toponime, kojih ima širom srpskih zemalja… Kada bi željeli da nabrojimo sve vrline i zasluge Savine za naš rod, za vascjeli rod ljudski, falilo bi nam riječi. Jer je malo u istoriji čovječanstva takvih prosvetitelja i svetitelja„, naveli su voditelji programa.

Svetosavsku besjedu održao je profesor na Filozofskom fakultetu u Nikšiću dr Dušan Krcunović, koji je kazao da „odnos prema predanju ne treba da bude puko čuvanje i prenošenje onoga što nam se predanjem zavještava“.

svetoavci 3

„To nije spoljašnji čin. Kada pažljivije oslušnemo poruku Svetog Save u onome „Udahni spasonosnu riječ i zapiši je u smirenom srcu“, to znači da svoj život treba da hranimo tom riječju, istovremeno dajući sebe toj riječi. Suština svetosavskih svetkovina i smisao proslavljanja Svetog Save je u uzajamnom darivanju, u razmjeni dobara i darova, u svojevrsnoj gozbi u kojoj živimo od riječi, vezujući svoj život za riječ. Ta zdrava kulturno-duhovna atmosfera, klima, ambijent, okruženje u kome zajedno živimo udušući riječ i primajući je srcem upravo predstavlja svetosavsku kulturu življenja. Prenošenje zaloga, kao nepromjenljivog i neiscrpnog bogatstva sadržanog u predanju podrazumijeva preuzimanje na sebe tereta odgovornosti, dakle, ličnog ulaganja sebe u ono što se prihvata… Samo ako čovjek živi po predanjskoj poruci, za njega se može reći da je istinski shvatio i primio predanje, koje je mnogo više od pukog konzervativizma i držanja do običaja. Zato su riječ i srce tijesno povezani kod razumijevanja predanja kod Svetog Save, jer predanjem se riječ neposredno upisuje u srca i istovremeno ispoljava to što je u rcu zapisano u našem načinu života, ‘etosa‘“, kazao je, između ostalog, u besjedi Krcunović. 

svetosavv

Hor pri hramu Svetog Jovana Vladimira predstavio se, pod dirigentskom upravom profesorice Maje Basarab, pjesmama o Svetoj Anastasiji srpskoj, majci Svetog Save i Pobjednom pjesmom Svetog Nikolaja Velimirovića.
U programu je učestvovao i KUD Sveti Jovan Vladimir, čiji su članovi izveli splet igara iz Crne Gore.
Dječji hor vjeronauke, pod vođstvom profesora Aleksandra Basaraba, predstavio se pjesmama „Molitva Svetom Savi“ i „Kandila mala“.
Djeca vjeronauke pripremila su i igrokaz „Priča o svjetlosti“, a polaznica škole Elena Bošković predstavila se recitacijom „Otac“.
U programu je učestvovala i Pjevačka grupa „Darovi Svetog Jovana Vladimira“, uz solističke dionice Milice Samardžić i Katarine Milišić.
Specijalna gošća Svetosavske akademije bila je Pavlina Radovanović, sa Kosova i Metohije.
Veče je završeno izvedbom „Himne Svetom Savi“.
Izvor: Primorski.me / by Sonja Jovanović

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar