Juče je SEUŠ obilježila Međunarodni dan tolerancije.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije u JU Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi Bar realizovano više aktivnosti. Nastavnom osoblju i učenicima distribuirani su odgovarajući video prilozi i tekstualni sadržaji putem kojih je ukazano na značaj učešća obrazovnog sistema u promovisanju empatije, moralnih vrijednosti i poštovanje ljudskog dostojanstva.
U pet odjeljenja različitih razreda održane su radionice tokom čijeg grupnog rada su razmjenjena iskustava u vezi razvoja svijesti kod mladih ljudi o uvažavanju tuđih ideja, stavova i načina života, kao i o potrebi da se harmonizuju različitosti u jednom društvu.
Posebno interesantna bila je dijaloška interakcija maturanata o načinu na koji doživljavaju tolerantnost u Baru i među svojim vršnjacima. Konstatovano je da stepen tolerancije među mladima nije na najnižem nivou, ali da postoji zabrinjavajući stepen isključivosti kada su u pitanju identitetska stanovišta. Otvoreno je saopštavano i da su u lokalnoj zajednici vidno izraženi određeni oblici diskriminacije.
Učenici koji su učestvovali u radionicama istakli su u holu ustanove pripremljene priloge za edukativni kolaž kojeg će narednih dana moći da vide srednjoškolci i Gimnazije i SEUŠ-a.
Tokom jučerašnjeg prijepodnevna i grupa od 15 učenika drugih razreda boravila je u Ulcinju đe su sa svojim vršnjacima realizovali drugu po redu radionicu u sklopu projekta „Dijalog i tolerancija“, kojeg realizuje NVO Novi Horizonti u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici.
Međunarodni dan tolerancije obilježava od 16. novembra 1995. godine kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojile Deklaraciju o principima tolerancije i u njoj istakla da tolerancija nije ni povlađivanje ni ravnodušnost, već poštovanje širokog spektra kultura, oblika izražavanja i humanosti, kao i da predstavlja priznanje univerzalnih ljudskih prava i sloboda drugih, saopštio je Koordinator aktivnosti prof. Neđeljko Đurović.