U trećem nastavku 20. sjednice gradskog parlamneta u Baru odbornici su raspravljali o Izvještaju o radu predsjednika Opštine dr Zorana Srzentića i organa lokalne uprave Opštine Bar za 2016. godinu.
Nakon pet sati rada predsjedavajući Radomir Novaković prekinuo je sjednicu koja će bite nastavljena u petak.
Rasprava je prošla u verbalnim Odbornici opozicije oštro su kritikovali izvještaj predsjednika Srzentića.
Dejan Đurović iz Demokratskog fronta rekao je da je izvještaj je pisan u prvom licu jednine.
„U predizbornoj kampanji svi smo pričali o strateškom planu razvoja Bara. Međutim, mi nemamo dokument po kome bi se moglo raditi. Sav rad je individualan. Godinama nismo imali sekretara za finansije, i zato i imamo toliko primjedbi kada su u pitanju finansije. Opština ima ogromne troškove zbog neblagovremenog plaćanja računa, a to se ne može nazvati domaćinskim poslovanjem“, rekao je Đurović.
Odbornik SNP-a Milenko Cebalović osvrnuo se na život i uslove mladih.
„Interesuje me koliko je mladih ljudi, od onih koje smo mi stipendirali o nagradili, napustilo opštinu Sa koliko se njih razgovaralo, kome je ponuđen posao? Zar se njima nije trebalo posvetiti?“, upitao je Cebalović
Zamjerki je imao i Osman Subašić (SDP).
„Nije svrha izvještaja pričati o djelatnostima rada Sekretarijata, već je svrha dobiti ocjenu stanja u odeđenoj oblasti za 2016. godinu, nebitno da li je to opšta uprava, društvene djelarnosti, investicije... Trebao je reći šta je dobro a šta nije, i šta treba preduzeti da bi se stanje poboljšalo“, kazao je Subašić.
Dr Vesna Đokvučić (DPS) istakla je da je "ovaj izvještajni period karakterističan upravo po tome što je evidentan boljitak života svih građana barske opštine kao i gostiju. Donešena su 54 akta, povećana je naplata svih prihoda, uspostavljena je fiskalna održivost u svim segmentima, a Opština Bar vrijedno i pravovremeno isplaćuje sve svoje obaveze. Takođe je istakla da su brojni infrastrukturni projekti u fazi realizacije".
Savo Pavović iz SD ocijenio je da je izvještaj sveobuhvatan i iscrpan.
„Treba pohvaliti konsolidaciju finansija. Plate su redovne, nema nekih dugova i zaduženja. Milo mi je što imamo i međunarodnu saradnju“, rekao je Pavlović.
Prema riječima Nade Marstijepović (URA), izvještaj je prepun nepotrebnih detalja: "O nekim važnim obavezama nema ni riječi. Mi ništa ne radimo po zakonu. Opština Bar nije osnovala Informacioni centar iako je bila u obavezi. Takođe, nije osnovan ni Savjet za razvoj lokalne samoupravem i kroz ovaj izvještaj je prikazano sve ono što vlast neće".
Snežana Joica (SNP) podsjetila je da prvenstveno treba znati čemu služi izvještaj: "Nakon toliko godina i iskustva koje imamo, trebalo bi da znamo da ne postoji nijedan izvještaj koji u sebi ne sadrži probleme, nedostatke, i makar jednu rečenicu mjere, odnosno ocjene stanja i konstataciju da nešto nije kako treba" .
Na kraju polemike koja je u pojedinim trenucima prerastala i u žučnu raspravu sa uvredljivim notama, za govornicu je izašao predsjednik SO Radomir Novaković koji je odmah rekao da će on glasati za usvajanje Izvještaja o radu predsjednika Opštine, ali je dr Srzentiću zamjerio što je „prejako stegao kaiš“ i upitao da li će biti ispunjeno obećanje o gradnji azila.
„Bitno je vrijeme, ono prolazi i važno je da se ne dogodi da ga izgubimo a nismo uradili nešto što smo mogli i trebali. Opština je donijela mnogo važnih odluka u 2016. godini, neke su bile vrlo usješne, neke manje, ali nije bilo pogrešnih. Znam da Dr Zoran Srzentić sigurno ne troši pare na nebitne stvari, ali mu zamjeram što je kaiš stegao mnogo jako. Ne govorim o parama koje Opština nema, većonim koje ima i zato bih volio da malo olabavi kaiš i da te pare budu iskorišćene tamo gdje su veoma potrebne“, rekao je Novaković.
On je potom zasmijao odbornike opaskom da je zajedno sa predsjednikom opštine posmatra basket turnir u Baru na kojem se, prilikom predaje trofeja, među takmičare ušunjao jedan pas lutalica.
„Red je da tom psu, i drugim lutalicama dodijelimo trofej po koji su došli. Prije nego što samušao u vlast došao sam kod bivšeg predsejdnika SO sa 2,500 potpisa građana koji su zahtijevali izgradnju azila. Dobio sam neka obećanja, volio bih da se ispune na zajedničku radost svih građana bara pa i nas ovdje“, rekao je Novaković i upitao predsjednika opštine da li je nekoga od zaposlenih u opštini nagradio ili kaznio.
Odbornici DF-a Dejan Đurović, SNP-a Snežana Jonica i SDP-a Osman Subašić uključili su se nakon toga u polemiku sa predjsendiko SO koja je u jednom trenutku dovela do poziva da odmah glasa za raspisivanje prijevremenih izbora. Žustra polemika okončana je smijehom nakon što je odbornik DF-a Dejan Đurović sjeo pored govornice da sačeka predsjednika SO Radomira Novakovića da završi svoje izlaganje.
Na kraju današnjeg zasijedanja predsjednik Opštine dr Zoran Srzentić dao je pojedinačno odgovore na svako postavljeno odborničko pitanje.
On je objasnio da je izvještaj metodološki postavljen onako kako jedan izvještaj to i zahtjeva i da je obuhvatio sve ono što treba da sadrži.
“Jedna od primjedbi bila je da protekli period nije bio u domaćinskom odnosu izvršne vlasti. Naveo bih kao argument da jeste bio domaćinski. U odnosu na prethodnu godinu, rashodi su smanjeni i to ako se navede pojedinačno - rashodi za administrativni materijal su smanjeni za 15,1%, rashodi za gorivo za 28,5%, za službena putovanja 34,6%, reprezentaciju 32,4%, a u ukupnom iznosu rashodi su bili manji od planiranih za 13%”, rekao je Srzentić.
On je istakao da se u realizaciji budžeta Opštine može vidjeti aktivnost pojedinih službi.
“Budžet je ostvaren i prihodi su ostvareni sa 97,1%. Zadovoljan sam radom službe, iako smo zajedno konstatovali da postoji još dosta prostora da prihodi po osnovi različitih poreza i mogućnosti koje treba Opština da naplati, mogu biti i veći”, rekao je on.
Gradonačelnik je potvrdno odgovorio na Novakovićevo pitanje da li je nagrađivaozaposlene.
“Nagrađivao jesam i kroz onaj varijabilni dio i na predlog starješina organa dao saglasnost za svaki predlog koji je išao u pravcu da se ljudi nagrade. Nikada nisam kažnjavao, znao sam da vodim ozbiljne razgovore u četiri oka sa pojedincima i to nikada nisam iznosio van, već je to ostajalo između nas i nikada nisam svoje saradnike, na bilo koji način, želio pred drugima da potčinim. Smatrao sam da su oni moj izbor i da sam obavezan da stanem iza njih i čak i njihove greške da prvo preuzmem na sebe, a onda da razgovaram sa njima i tražim da se to više ne ponavlja. Jedino što sam po dolasku uradio, promijenio sam sekretara Sekretarijata za urbanizam, jer sam u tom trenutku smatrao da je potrebno to uraditi”.
On je podsjetio na sistematizaciji koja je urađena, navodeći da su smanjili broj zaposlenih sa 287 na 243, ali da niko nije otišao i ostao bez posla, te da je Opština, što se tiče novih zapošljavanja, limitirana odlukom Ministarstva finansija da mora da smanji broj zaposlenih i za svako novo mjesto treba da traži saglasnost ovog ministarstva.
Srzentić je naveo projekte koji su završeni, odnosno koji će biti gotovi u skorije vrijeme.
“Završen je podmorski ispust u Sutomoru, to je investicija od 957.345 eura, pumpna stanica Botun sa 385.508 eura, havarijski ispust, završena je sanacija sekundarne kanalizacione mreže u Čanju, sanacija sekundarne kanalizacione mreže u Baru je djelimično završena, ostalo je još da se radi poslije turističke sezone, završena je sanacija sekundarne kanalizacione mreže u Bjelišima, rezervoar Šušanj 2, povezivanje rezervoara Šušanj 2 i Šušanj 1 i to je investicija od 300.000 eura. Završen je glavni obalni kanalizacioni kolektor duž šetališta Iva Novakovića, od Ratca do Golog brda i spojen kroz Golo brdo sa podmorskim ispustom. Ostaje da se radi sekundarna kanalizaciona mreža u centralnom i sjeveroistočnom dijelu Sutomora u dijelu ispod Haj Nehaja, izgradnja kanalizacionog cjevovoda duž magistrale, odnosno od Bulevara u naselju Šušanj, sanacija sekundarne kanalizacione mreže magistrale u naselju Šušanj, sanacija i izgradnja kanalizacione mreže pored željezničke stanice, od raskrsnice kod marketa Laković, prema Staroj raskrsnici, zatim sanacija cjevovoda kod Botuna, ali vodovodnog. Završena je nova mreža vodovodnog cjevovoda duž Šetališta Iva Novakovića. Sanacija postojećeg distributivnog vodovoda u centru Sutomora počinje odmah u septembru, a za sanaciju postojećeg vodovodnog cjevovoda u Baru mijenjamo azbestne cijevi i u Makedonskom naselju. Tačno je da je ovo jedan projekat, ali je obuhvatio našu opštinu od Čanja preko Sutomora, Šušanja, centralnog dijela naše opštine, Bara 3... Tu je završena takođe mreža i kanalizacioni kolektori”, zaključio je Srzentić.
{galerija}info/2017/7/SO7{/galerija}