Mala edukacija turistima , kupcima...
Veliki broj turista želi da iz mjesta gdje je boravio sa sobom ponese poklon kojim će obradovati porodicu i prijatelje.
Nema korisnijeg poklona iz Bara od boce maslinovog ulja proizvedenog od autohtone sorte Žutica.
Maslinovo ulje pored vizuelnog doživljaja ima i komponentu više a to je miris i ukus vrhunskog dara prirode Bara i okoline.
Da bi maslinovo ulje kao poklon imalo smisla neophodno je znati koje, kako, gdje i od koga kupiti maslinovo ulje za koje će kupac biti siguran da je „Barsko“ i da sa sobom nosi sve arome, mirise i ukuse pitomog kraja na Jadranskoj obali.
Društvo maslinara Bar, kako turistima tako i lokalnim potrošačima maslinovog ulja daje smjernice za kupovinu što kvalitetnijeg ulja kao i upute na koji način da ga čuvaju kako bi u njemu ostali svi mirisi i ukusi.
Maslinovo ulje ima tri osnovna neprijatelja od kojih u svakom trenutku treba čuvati ovaj dar prirode. Neprijatelji maslinovog ulja su:
- Kiseonik,
- svjetlost i
- temperatura
Prilikom nabavke maslinovog ulja a kasnije i prilikom njegovog čuvanja u domaćinstvu važno je da se ulje drži van domašaja kiseonika odnosno važno je da boca uvjek bude zatvorena, da prazan prostor ispod čepa u neotvorenoj boci bude što manji, Vrhunska ulja se pakuju u bocama koje imaju „dop“ čep sa kuglicam koja smnjuje prisustvo kiseonika u boci.
Maslinovo ulje se treba čuvati u prostoru gdje nema svjetlosti jer svjetlost dovodi do njegove degradacije. Ulja koja se prodaju na ulicama, koja su izložena direktnoj svjetlosti a isto tako i visokim temperaturama ne mogu biti vrhunskog kvaliteta ako već ne kažemo da su toliko degradirana da nisu za ljudsku upotrebu. Potrošači trebaju znati da se vrhunska maslinova ulja pakuju u tamno braon bocama koje spriječavaju sunčevu svjetlost da degradira maslinovo ulje.
Visoke i niske temperature vazduha nisu dobre za očuvanje kvaliteta maslinovog ulja. Ulja koja se prodaju ljeti po ulicama na otvorenom , izložena su visokim temperaturama a zajedno sa povećanjem temperature pada i njegov kvalitet. Ako ulje u bilo kojem trenutku od proizvodnje, preko skladištenja, pakovanja, izlganja na štandovima i policima bude izloženo temperaturi većoj od 28 ° C nakon toga se ne može smtrati hladno cijeđenim što umanjuje njegova ljekovita svojstva. Kada je maslinovo ulje u pitanju ne treba ga izlagati promjenama temperatura jer isto tako i niske temperature mogu dovesti do degradacije.
Iz navedenog proizilazi da maslinovo ulje nikako ne treba čuvati u frižideru odnosno ne treba ga izlagati temperaturama nižim od 8 °C jer pri tim temperaturama dolazi do skrutnjivanja maslinovog ulja što mnoge potrošače dovodi u zabludu.
Maslinovo ulje ima takođe i tri pozitivne osobine koje uvjek treba „tražiti“ njemu a to su:
- Voćnost,
- Gorkost i
- Pikantnost
Prodavci maslinovog ulja bi trebali da kupcu pruže priliku da degustiraju ulje i u njemu pronađu bar neku od pozitivnih osobina ulja a posebno voćnost ćija je prisutnost neophodna.
Umjesto zaključka savjeti za turiste i lokalne potrošače:
- Ako turisti i potrošači žele vrhunski kvalitet, maslinovo ulje nikada ne treba da ga kupuju na ulici, na otvorenom prostoru sa nesigurnim porijeklom.
- Turisti i potrošači treba da se trude se da ulje kupuju tamno braon bocama koje ga štite od sunčeve svjetlosti i degradacije.
- Ulja koja su izložena tempereaturi većoj od 28 °C se ne mogu smatrati hladno cijeđenjim i sigurno sadrže manje ljekovitih svojstava te stoga takva ne treba kupovati.
- Ulja koja se pakuju u transparentnim, „bijelim“ bocama su vrlo rijetko vrhunska, treba izbjegavati transparentne boce kada je maslinovo uje u pitanju.
- Kako bi se smanjila mogućnost kontakta ulja sa kiseonikom preporučljivo je kupovate manje boce koje imaju manju zapreminu.
Barski maslinari su ponosni što se njihov proizvod – vrhunsko maslinovo ulje svakodnevno kupuje kroz turističku ponudu i što sa sobom nosi poruku o jako kvalitetnom maslinovom ulju iz Bara i okoline.