Održana završna konferencija „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI”
Povodom završetka projekta „Za dostojanstven i ravnopravan život OSI“, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj 6. Decembra je u Gradskom restoranu u Baru upriličila završnu konferenciju.
Ovaj projekat, koji je prethodnih 12 mjeseci realizovan uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, imao je za opšti cilj “Omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u svim oblastima u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom.“ Takođe, njegova realizacija je doprinijela unapređenju ukupnog kvaliteta života osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica u ostvarivanju većeg stepena njihove socijalne integracije kroz pružanje usluga socijalne zaštite u širem smislu.
Koordinator projekta i predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić u obraćanju je istakao. “Da je realizacija aktivnosti u okviru projekta omogućila ostvarivanje sledećih ciljeva:
Organizovanjem edukativnih treninga osnažili smo i informisali lica s invaliditetom i članove njihovih porodica o vrstama i pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite. Održavanjem radionica o samostalnom životu u zajednici obučene su osobe s invaliditetom kako da samostalno obavljaju svoje svakodnevne životne aktivnosti i nesmetano funkcionišu u zajednici.
U prostorijama Organizacije slijepih za Bar I Ulcinj organizovali smo Dane otvorenih vrata za sve zainteresovane osobe s invaliditetom i članove njihovih porodica koji su imali mogućnost da se kroz neposrednu komunikaciju sa aktivistima za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom i razmjenu iskustava sa ostalim učesnicima ove aktivnosti upoznaju sa vrstama i pristupom postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
Putem sprovođenja pravnog savjetovališta pružena je direktna podrška ponaosob svim osobama s invaliditetom i članovima njihovih porodica koje su zatražile ovakav vid pomoći u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema, a u skladu sa njihovim potrebama, u pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite. Kako značajan broj osoba s invaliditetom i članova njihovih porodica nije dovoljno informisan o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite izradili smo informator na crnom tisku, brajevom pismu I u audio formatu sa svim neophodnim podacima o predviđenim pravima iz oblasti socijalne i dječije zaštite koja se odnose na osobe s invaliditetom, utvrđenim vrstama i pristupu postojećim uslugama kako bi u što većoj mjeri unaprijedili stepen socijalne integracije osoba s invaliditetom”.
Direktnu ciljnu grupu predloženog projekta činile su osobe sa invaliditetom i članovi njihovih porodica sa područja cijele Crne Gore.
Ernesa Pelinković, diplomirana pravnica prezentovala je informator o pravima lica sa invaliditetom iz socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori. Na konferenciji diskutovalo se o problemima lica sa invaliditetom, prevashodno o diskriminaciji u oblasti socijalne zaštite, adekvatnog životnog standarda, samostalnog života i života u zajednici. Svoja zapažanja i iskustva predstavili su i učesnici projekta.
Završnoj konferenciji prisustvovali su predstavnici Opštine Bar, centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj organizacija osoba sa invaliditetom i osobe sa invaliditetom, saopštio je Veselin Joketić, predsjednik.