Srednjoškolci iz Bara i Tuzle pohađali su Malu školu maslinarstva u organizaciji Barske uljare
Učenici Srednje stručne škole iz Bara i Srednje savremeno-umjetničke škole iz Tuzle uspješno su završili Malu školu maslinarstva, u organizaciji kompanije za proizvodnju maslinovog ulja d.o.o. Barska uljara.
Nakon posjete Staroj maslini na Mirovici, kao i Kući maslina u Starom Baru, učenicima je priređen agroturistički doživljaj u Barskoj uljari. Polaznici su imali priliku da se upoznaju sa osnovnim agrotehničkim mjerama i savremenom opremom koja se koristi za održavanje maslinjaka. Nisu krili oduševljenje prilikom obilaska savremenog pogona za proizvodnju maslinovog ulja, ali i nadzemnog i podzemnog prostora za bezbjedno lagerovanje finalnog proizvoda. Nakon sprovedene hemijske analize kvaliteta maslinovog ulja u internoj laboratoriji Barske uljare, učenici su se upoznali sa procesom pakovanja maslinovog ulja i oprobali se u ovoj vještini. Pod krošnjama starih stabala maslina, srednjoškolci su degustirali Barsko zlato i učili o osnovnim kriterijumima za organoleptičku analizu maslinovog ulja.
„Agroturistički doživljaj u Barskoj uljari započet je ugošćavanjem najvažnijih posjetilaca – srednjoškolaca koji su iskazali interesovanje i iskrenu volju da nauče više o održavanju maslinjaka i procesu proizvodnje maslinovog ulja. Mala škola maslinarstva organizovana je na način da se polaznici provedu kroz proces primarne i sekundarne proizvodnje, da nauče koje sve karike čine ovaj lanac, kao i da znaju prepoznati kvalitetno maslinovo ulje“, izjavila je izvršna direktorica kompanije d.o.o. Barska uljara, dr Marija Markoč.
Vrijedna iskustva iz ove oblasti, ali i preduzetničke savjete sa polaznicima nesebično su podijelili vlasnici d.o.o. Barska uljara, Dragutin Dado Martinović i Đorđije Đoko Pavićević.
Mala škola maslinarstva organizovana je u okviru regionalnog programa školskih razmjena pod nazivom „Superškole”, koji se finansira od strane Evropske Unije i Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Republike Njemačke (BMZ), a sprovode ga Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) i Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).
U okviru ovog prvog ciklusa implementacije projekta “Superškole”, nagrađeno je 30 projekata, odnosno 60 srednjih škola iz regiona, koje će u narednom periodu doprinositi ostvarivanju misije RYCO u regionu Zapadnog Balkana. U realizaciju prvog ciklusa ovog programa uključene su četiri srednje škole iz Crne Gore, i to iz Herceg Novog, Bara, Bijelog Polja i Berana.
Cilj ovog programa je da se podrži proces pomirenja i izgradnje mira, kao i proces interkulturnog učenja i dijaloga između škola, učenika i učenica i njihovih zajednica. Učestvujući u ovoj inicijativi, izabrane srednje škole imaju priliku da sprovedu dvije razmjene sa partnerskom školom iz regiona, kao i da učestvuju u aktivnostima posvećenim izgradnji kapaciteta, umrežavanju i saradnji.