Foto> Street in art...
Prvi ovogodišnji Street in art, sa prepoznatljivim i simboličnim nazivom „Phenix“, okupio je preko dvadeset izlagača iz Bara, Podgorice, Cetinja, Sombora i ponovno pokazao svoju iskrenost i posvećenost ka podsticanju likovne umjetnosti. Brojni posjetioci, ove sada već regionalne likovne smotre, imali su još jedan neposredni estetski doživljaj zahvaljujući ekspoziciji od oko 60-tak radova.
Autentični umjetnički izrazi, različite likovne tehnike i raznorodna tematika bili su na platnima Svetlane Zarić, Milice Đurošević, Đulijana Đuza Ilića, Kristine Nilović, Radovana Šuštera, Seade Škrijelj, Nade Dedić, Svetozara Dedića, Angeline Pajović, Đorđa Rašovića, Mirka Dragovića, Jelene Vušurović, Sare Vušurović, Dalibora Dada Ćetkovića, Nataše Petejčuk, Tanje Sekulić, Danijele Drobnjak, prof. dr Miluna Lutovca, Katarine Ivanović, mr Violete Bolmanović, Jevgenije Morozove, Vladimira Vlada Iličković, kao i najmađih Une Kovačević i Efima Blanka.
Manifestacija Street in art osmislila je, ali i dalje razvija, svoj koncept međugeneracijskog spoja koji na primjeren način okuplja i internacionalno afirmisane likovne stvaraoce, istaknute likovne pedagoge, kao i mlađe stvaraoce različitih stepena likovnog obrazovanja, odnosno i slikare amatere. Shodno ovome, ovaj značajan umjetnički događaj u Crnoj Gori, koji je ujedno i najveća izložba na otvorenom, posebno akcentuje rad sa najmlađima, inovacije u slikarstvu, kao i snaženje veza unutar likovnog esnafa.
Tokom ovog kulturnog događaja neki od izlagača slikali su i na samom izložbenom prostoru, dok je izuzetnu pažnju privuklo interaktivno platno prof. Miluna Lutovca. Orginalna instalacija, pod nazivom “Feniks“, pripremljena je i postavljena u horizontalni položaj baš za djecu, dok je njihovoj igri sa bojama data apsolutna sloboda. „Upravo ovo rađa grad!“ poručio je Lutovac. Profesor Mirko Dragović, i pored svog slikarskog angažmana na javnom mjestu, pokazivao je najmlađima kako se „drži kičica“, dok je preko desetak mališana svoje radove odnijelo domovima.
Idejni pokretač Street in art i umjetnički pregalac Vladimir Vlado Iličković ne krije zadovoljstvo zbog subotnjeg druženja sa svojim kolegama i širenja zajednice Street in art. Veoma je zahvalan i srećan zbog svevremene podrške svojih kolega i prijatelja Dalibora Dada Ćetkovića, Danijele Drobnjak, Nataše Petejčuk i prof. dr Miluna Lutovca, dok je izuzetno ponosan na mlade slikare koji su stasavali tokom ranijih održavanja Street in art. Za Iličkovića slikarstvo je uzvišenja ljudska djelatnost koja ima mnogo izazova, ali su njene čari neodoljive i neponovljive!
I ovo održavanje Street in art nije proteklo bez prisustva prijatelja manifestacije - Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, nevladinih organizacija „Fudbalski radnici Bara“ i „INFO Sport CG“ - Bar.
Turistička organizacija Bar je generalni pokrovitelj Street in art i zahvaljujući njenoj dugogodišnjoj podršci ovaj projekat posvećen promovisanju likovnog i njemu bliskih umijeća zaista ima svoju svijetlu budućnost. Sponzori jučerašnjeg događaji bili su i Kulturni centar Bar i Caffe Pascucci Bar.
Nakon održavanja ovog Street in art, inače posvećenog sjećanju na zemljotres koji je 1979. godine razorio naš Bar i zbog kojeg nosi naziv „Phenix“, tokom jula i prije održavanja Barskog ljetopisa biće održana ljetnja varijanta ove manifestacije pod nazivom „Summer time“. Kao i prethodnih godina, završni Street in art biće održan uoči Dana Opštine Bar i naše Maslinijade sa radnim naslovom „Oliva“, saopštio je PR i organizator događaja Neđeljko Necko Đurović.
Foto: PR organizatora